Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzyczne warsztaty w profilaktyce uzależnień. Akcja w podstawówkach, ale przyłączyły się i licea

Facebook Twitter

Muzycznie w profilaktyce uzależnień. Taki program wymyślono w mieście i trafił już do naszych podstawówek. Przyłączają się do niego też licea. Uczniowie IV LO im. Henryka Sienkiewicza wzięli udział w zajęciach dotyczących tego problemu.

warsztaty w profilaktyce uzależnień
fot.czestochowa.pl

Muzyczne warsztaty w profilaktyce uzależnień

Warsztaty miały formę muzyczną, a poprowadził je wokalista i gitarzysta, Krzysztof Niedźwiecki:

Krzysztof Niedźwiecki: Na tych warsztatach, tak naprawdę kontekst uzależnień jest taki, że ja mówię o bardziej o powodach uzależnień niż ich skutkach, bo zakładam, że te dzieci w ogóle to nie dotyczy i oby nigdy nie dotyczyło. Więc tak naprawdę mówię o wartościach, które powodują, że my w te uzależnienia możemy popaść. Czyli to jest nie uwaga, to jest samotność, to są wszelkiego rodzaju ucieczki od siebie, to jest niepogodzenie się z pewnymi sprawami, akceptacja. Wiele z tych spraw jest, więc tak naprawdę te warsztaty zamykają się w takiej jakby rozmowie. Myślę, że rozmowa w dzisiejszych czasach z człowiekiem, a nie z urządzeniem jest po prostu na wagę złota.

Muzyczne warsztaty w profilaktyce uzależnień fot.czestochowa.pl

Warsztaty zorganizowano w nietypowej formule, ale traktowały o tych samych problemach, których dotyczą tradycyjne pogadanki. Spotkania pod nazwą „Zło dobrem zwyciężaj” dotarły też do Szkoły Podstawowej nr 1 i wielu innych placówek oświaty w Częstochowie. Łącznie wzięło w nich udział ponad 200 uczniów:

Rafał Dziwis: Jeżeli będziemy mieli zdrową młodzież, młodzież, która ma określone ramy i będzie wiedziała, co to znaczy dobro, co to znaczy też zło, to będziemy mieli wspaniałych obywateli. Jeżeli tego nie wskażemy teraz i nie powiemy im o tym, co ich może czekać, to wtedy niestety będziemy ponosić tego konsekwencje. Mamy narkotyki i to nie tylko lekkie dopalacze, które są jeszcze gorsze niż narkotyki, używki, które niestety źle wpływają na samorozwój młodzieży. Trafiają do szpitali ludzie, którzy coś wzięli, a nikt nie wie, co to było. Nie wiemy, w jaki sposób postępować, żeby pozbyć się tych niestety niebezpiecznych środków.

O tym, dlaczego profilaktyka jest tak ważna, mówi Rafał Dziwis, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno–Pedagogicznych w Częstochowie.

Muzyczne warsztaty w profilaktyce uzależnień fot.czestochowa.pl

Rodzice, nauczyciele, pedagodzy i lekarze mówią, że problem stale narasta. Niestety używki są coraz bardziej powszechne i łatwiej dostępne dla młodzieży. A czy nasi uczniowie są świadomi takich zagrożeń?

Myślę, że uzależnienia wyniszczają człowieka. Jeżeli człowiek się uzależni od jakiejkolwiek rzeczy, nawet nie musi to być alkohol czy papierosy albo np. gry komputerowe, to człowiek się w tym zatraca, traci zdrowie, kontakt z rówieśnikami, rodzicami. Wszystkie czynniki wpływają na to i na niego negatywnie.

 Uzależnienia mogą doprowadzić nas do wielu różnych chorób, problemów, aspołeczności, możemy nie dogadywać się ze swoimi rówieśnikami.

Ja podam tutaj przykład uzależnień od narkotyków. Mogą one w bardzo młodym wieku wywołać u użytkownika urazy na mózgu i potem nie będzie on funkcjonował dokładnie, bo wyniszcza to szare komórki.

Muzyczne warsztaty w profilaktyce uzależnień fot.czestochowa.pl

Młodzież dowiedziała się, dlaczego różne używki są dla nich szkodliwe, podzielili się z nami też swoim głosem w tej sprawie. Warsztaty są elementem programu profilaktyki uzależnień realizowanego z inicjatywy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj