Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jesienna chandra. Jak poprawić sobie nastrój?

Facebook Twitter

Wiele osób zmaga się z obniżonym nastrojem jesienią. Jak sobie radzić z jesienną chandrą? Mamy dla Was kilka propozycji!

Jesienna chandra
Fot. Pixabay

Krótsze i chłodniejsze dni, kapryśna pogoda, koniec wakacyjnych urlopów i tym samym powrót do pracy – to mogą być powody, przez które zmagamy się z obniżonym nastrojem jesienią. Są jednak sprawdzone sposoby, które wprawią nas w dobry nastrój!

Jesienna chandra. Czym się objawia?

Fot. Pixabay

Jesienna chandra może się objawiać zwiększonym zmęczeniem, obniżonym nastrojem, sennością i mniejszą chęcią do podejmowania różnych aktywności.

Warto jednak zachować czujność, bo nasze obniżenie nastroju może być spowodowane chorobą np. depresją. W przypadku gdy objawy, z którymi się zmagamy, są długotrwałe, uciążliwe i wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie – warto skonsultować się ze specjalistą.

W tym artykule zajmujemy się jednak wyłącznie sezonowym obniżeniem nastroju, czyli tzw. jesienną chandrą. Co może nam poprawić nastrój? Oto kilka sposobów:

Jesienna chandra a aktywność fizyczna

Fot. Pixabay

Wielu specjalistów potwierdza, że świetnym sposobem na walkę z obniżonym nastrojem jest regularna aktywność fizyczna. Warto wybrać się na spacer czy przejażdżkę rowerem – o ile pogoda nam na to pozwala. W sytuacji, gdy pada deszcz lub dokucza nam silny wiatr – możemy wybrać siłownię, basen lub ćwiczenia w domu. Efekty regularnych ćwiczeń to nie tylko lepszy nastrój, ale też prawidłowa masa ciała i lepsza kondycja.

Walcz z jesienną chandrą przy pomocy diety

Podczas jesiennych miesięcy warto zadbać o to, co znajduje się na naszych talerzach. Brak słońca może powodować niedobory witaminy D. Warto zadbać o to, żeby nasze posiłki były bogate w owoce i warzywa, a tym samym w witaminy i minerały. Pamiętajmy też o produktach pełnoziarnistych, strączkach i nasionach. W chłodne dni warto też sięgać po sycące i rozgrzewające zupy. Odpowiednia dieta sprawi, że będziemy nie tylko zdrowsi, ale będziemy się też lepiej czuć i zwiększymy swoją odporność przed jesiennymi chorobami.

Jesienna chandra. Zwalcz ją snem

Sen jest ważny przez cały rok, ale krótsze dni mogą zaburzyć nasz rytm dobowy. Przez to możemy być częściej senni w ciągu dnia. Powinniśmy kłaść się do łóżka o regularnych porach i spać co najmniej 7-8 godzin. To odpowiednio zregeneruje nasz organizm i wprawi nas w lepszy nastrój.

Nie zapominaj o odpoczynku

Oczywiście aktywność fizyczna jest bardzo ważna, jeśli chcemy mieć lepszy nastój jesienią, ale nie można też zapominać o odpoczynku. Jeśli czujemy, że mamy mniej energii, to może warto sprawić sobie przyjemność i przygotować wieczór z gorącym napojem, dobrym filmem lub książką. Róbmy to, co sprawia nam radość, bo właśnie realizowanie swoich pasji przyczynia się do lepszego nastroju.

Zajęta głowa, czysta przestrzeń i jesienna chandra znika

Może warto w czasie jesieni uporządkować nasze mieszkanie? Pochować letnie ubrania, wyciągnąć cieplejsze koce i wyczyścić zimowe buty? Nawet drobne odkurzenie każdego kąta czy wypranie firanek może sprawić, że poczujemy się lepiej w naszych czterech ścianach. Dodatkowo możemy uwolnić swoją wyobraźnię i kreatywność. Nowe poduszki? Ozdoby z dyni? Wybór należy do Was!

Jesienna chandra. Jak walczą z nią nasi słuchacze?

Niedawno pytaliśmy Was o sposoby na jesienne obniżenie nastroju. Oto co nam radziliście:

Kakao z żoną przed telewizorem – polecam

Często chodzę na rower i wieczorne spacery! 

Niedziela dzień słodkiego lenistwa…kocyk, kawka, łóżko, tv, czas z najbliższymi… I trzeba nabrać sił na nowy tydzień … nam towarzyszą nasze kociaki. Z nimi nigdy się nie nudzi…

Oczywiście szydełkowanie. To najlepszy sposób na chandrę i nie tylko…

Dzisiaj robię sobie piżamową niedzielę, a w niej, dobra komedia, książka, kawa, kakao i kołderka.

Chandra ? Niech trzyma się od nas jak najdalej

A jaki jest twój sposób na jesienną chandrę? Daj znać

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj