Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa wśród czarnych punktów z zachorowalnością na raka. Górny Śląsk najgorszy w kraju

Facebook Twitter

Czarne punkty na mapie Polski, gdzie choroby nowotworowe są największym problemem, ujął w nowym zestawieniu krajowy rejestr takich zachorowań posługując się danymi GUS. Niestety wśród wyszczególnionych miast jest i Częstochowa. 

fot. Pixabay

W Krajowym Rejestrze Nowotworowym czytamy, gdzie najwięcej osób umiera na raka. Problem jest ogólnopolski i powszechnie znany, bo złośliwy rak jest w kraju przyczyną dużo większej śmiertelności, niż średnia unijna. Każdego roku nowotwory diagnozuje się u około 170 tys. Polaków, a około 100 tys. umiera z ich powodów. GUS podaje, że w naszym regionie jest największy odsetek.

Na pierwszym niechlubnym miejscu w województwie są Żory, to 23,7 proc. wszystkich zgonów, dalej Mysłowice i Ruda Śląska. Na 12 miejscu za Katowicami czy Gliwicami jest Częstochowa, tu odsetek zgonów wynosi 20,8 proc. To problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny zdaniem ekspertów. Od połowy lat 60. liczba zachorowań i zgonów nowotworowych w polskiej populacji zwiększyła się ok. 2,5 razy, a w województwie śląskim współczynniki zachorowań są wyższe od ogólnopolskich.

Statystyki można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Onkologii: Krajowy Rejestr Nowotworów.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj