Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Komenda Miejska Policji radzi: Jak ustrzec się przed kradzieżą katalizatora?

Facebook Twitter

W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże katalizatorów w naszym mieście. Chrapkę na nie ma coraz więcej złodziei, gdyż łatwo je ukraść bez otwierania samochodu i specjalistycznego sprzętu.

Jak już was informowaliśmy za powtarzające się w dzielnicy Północ kradzieże katalizatorów z zaparkowanych samochodów, odpowie 27-letnia kobieta. Mieszkanka Częstochowy została już zatrzymana:

Gdy policjanci namierzyli pojazd, którym się poruszała, ujawnili w nim narzędzia służące do popełniania przestępstwa oraz elementy układu wydechowego. Kobieta usłyszała już zarzuty dokonania dwóch kradzieży na osiedlu Północ, do których doszło w połowie sierpnia. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności. Kobieta nie była sama. Policjanci są już na tropie mężczyzny, z którym wspólnie dokonywała kradzieży.

– informuje Sabina Chyra – Giereś – rzecznik częstochowskiej komendy policji. Sprawa jest rozwojowa i zatacza szersze kręgi. Nasi słuchacze dopytują z kolei, jak ustrzec się przed kradzieżą katalizatora?

Schemat działania złodziei katalizatorów jest zawsze podobny. Przeważnie działają po zmroku, w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. Zazwyczaj parkują swój pojazd w pobliżu auta, które ma paść ich łupem, a następnie po krótkotrwałej obserwacji jeden z przestępców wyposażony w lewarek i urządzenie do cięcia metalu wchodzi pod wytypowany samochód i wycina katalizator. Cały proceder nie trwa długo, dlatego ważna jest szybka reakcja mieszkańców, przechodniów na to, co się dzieje wokół. Jeżeli widzimy obce, podejrzanie zachowujące się osoby na parkingu, dodatkowo słychać głośne dźwięki urządzenia – reagujmy! Zaalarmujmy policję dzwoniąc po numer 997 lub 112

– radziła i apelowała Sabina Chyra – Giereś z KMP w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2022