Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mafia śmieciowa działająca również w Częstochowie rozrosła się do 70 osób. 5 kolejnych z zarzutami prokuratora

Facebook Twitter

Policja i prokuratura ujęła już ponad 70 osób z tzw. mafii śmieciowej, która działała w całym kraju. Jej członkowie porzucali na działkach i w wynajętych halach ogromne ilości toksycznych chemikaliów. Z problemem boryka się teraz wiele gmin, w tym Częstochowa.

mafia śmieciowa
Fot. slaska.policja.gov.pl

Mafia śmieciowa działająca również w Częstochowie rozrosła się

Zarzuty działania w grupie przestępczej usłyszało właśnie 5 kolejnych osób:

Sabina Chyra-Giereś: Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymali kolejnych pięciu członków zorganizowanych grup przestępczych w wieku od 27 do 58 lat, podejrzanych o ułatwianie porzucania odpadów niebezpiecznych w ilości 21 tysięcy ton.

– informuje nas kom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik śląskiej komendy wojewódzkiej. Działaniami mafii śmieciowej kierowali Jacek B. i Radosław W. Dwie działające obok siebie grupy przestępcze, miały na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu, ochronie środowiska, mieniu oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. Kluczowe było jednak to, jak groźne chemikalia składowano:

Sabina Chyra-Giereś: Te odpady pochodziły m.in. z przemysłu chemicznego i z produkcji materiałów wybuchowych. Działalność tych pięciu osób polegała natomiast na wystawianiu nierzetelnych kart przekazania odpadów, w których potwierdzono fikcyjne przyjęcie tych odpadów na stan magazynowy firm, które akurat w tym czasie nie prowadziły takiej działalności gospodarczej.

Gromadzone i podrzucane nielegalnie odpady chemiczne, to m.in. groźne dla środowiska oraz życia i zdrowia osób: kwasy, związki złożone, a także odpady tzw. żółtych i czerwonych wód. Jak informuje policja w Katowicach, członkom mafii śmieciowej grozi do 15 lat więzienia:

Sabina Chyra-Giereś: Troje zatrzymanych trafiło do aresztu. Względem dwóch pozostałych zastosowane zostały środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości blisko 4 milionów złotych. To kolejne zatrzymania w sprawie mafii śmieciowej, gdzie do tej pory w śledztwie zatrzymanych zostało już 70 podejrzanych, a postępowanie obejmuje blisko 40 miejsc porzucania niebezpiecznych odpadów

– dodaje komisarz Sabina Chyra-Giereś, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj