Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybory 2023: incydenty i naruszenia ciszy wyborczej – śląska policja podsumowuje interwencje

Facebook Twitter

Wybory 2023 podsumowała także śląska policja. W regionie doszło do kilku incydentów, ale były to raczej drobne i pojedyncze zdarzenia w skali województwa.

Sklepowy złodziej z Sosnowca Tragiczny wypadek w Ślęzanach Upadek spółki Praktiker utrudnienia na autostradzie A1

To były dwa dni wytężonej pracy dla mundurowych – przekazała śląska Komenda Policji, podsumowując swoje działania w związku z wyborami. Zabezpieczano ład i porządek podczas głosowania, policjanci reagowali też w mieście i regionie na zgłaszane incydenty i próby zakłócania ciszy wyborczej. Były to raczej drobne i pojedyncze zdarzenia w skali województwa.

Sabina Chyra-Giereś: Przez te dwa dni nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń ani też zakłócenia przebiegu wyborów. Łącznie otrzymaliśmy około 50 zgłoszeń w tych dniach, z czego 27 dotyczyło naruszenia przepisów kodeksu wyborczego, kilka dotyczyło naruszenia przepisów z kodeksu wykroczeń, a kilkanaście z kodeksu karnego. Otrzymywaliśmy pojedyncze zgłoszenia dotyczące ulotki w skrzynce na listy rozmieszczenia na budynku, plakatu wyborczego bez zgody zarządcy, czy uszkodzenia plakatu, baneru wyborczego albo zaklejenia go innymi plakatami wyborczymi.

Podsumowuje rzecznik śląskiej policji, kom. Sabina Chyra-Giereś. Jak już informowaliśmy, w Częstochowie poważniejszy incydent miał miejsce przy ul. Kukuczki. 43-latek wyniósł z lokalu wyborczego kartę do głosowania w referendum. W całym regionie podobnych przypadków było kilka.

Sabina Chyra-Giereś: Policjanci interweniowali również w związku ze zgłoszeniem wyniesienia poza lokal wyborczy karty do głosowania. Odnotowaliśmy osiem takich przypadków. W dwóch tych przypadkach policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn: jednego w Częstochowie, drugiego w Zabrzu. Z uwagi na stan upojenia alkoholowego, co uniemożliwiało wykonanie z nimi czynności na miejscu, trafili oni do policyjnego aresztu, do wytrzeźwienia.

Jeżeli chodzi o pozostałe interwencje mundurowych w trakcie wyborów, dotyczyły skandowania poparcia dla któregoś z kandydatów, używania obraźliwych haseł czy podarcia kart do głosowania. Sprawców w kilku przypadkach czeka odpowiedzialność karna.

Sabina Chyra-Giereś: Były też osoby, które dokonały zniszczenia kart lub karty do głosowania. Otrzymaliśmy łącznie 11 takich zgłoszeń. Trzy osoby odpowiedzą również za zakłócenie ładu i porządku publicznego na terenie lokalu wyborczego. Zabezpieczenie przebiegło spokojnie, bez poważniejszych wydarzeń.

Zdarzenia i incydenty wyborcze, przy których interweniowała policja, podsumowywała dla Radia Jura kom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj