Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Amnesty International raportuje w sprawie Marszu Równości z sierpnia w Częstochowie

Facebook Twitter

Jest raport Amnesty International z obserwacji Marszu Równości, który w sierpniu przeszedł przez Częstochowę. Impreza miała miejsce w centrum miasta 12 sierpnia. Była też kontrmanifestacja i pojedyncze próby zakłócania ich przebiegu.

Amnesty International
fot.slaska.policja.gov.pl

Poza usiłowaniem wyrywania megafonu czy zatrzymania marszu obyło się bez dużych incydentów. Jak informuje wojewódzka policja, przemarsz uczestników udało się skutecznie zabezpieczyć, aby całość przebiegła w jak najbardziej spokojnej atmosferze:

Sabina Chyra-Giereś: Policjanci podczas tych zabezpieczeń przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo zarówno uczestników, jak i osób postronnych. 12 sierpnia tego roku częstochowska policja wsparta mundurowymi ze Śląska dbała o bezpieczeństwo podczas kilku zgłoszonych zgromadzeń, w tym Marszu Równości, czemu przyglądali się obserwatorzy stowarzyszenia Amnesty International. Międzynarodowe standardy wolności zgromadzeń były podczas niego przestrzegane niemalże podręcznikowo.

Udało się zachować standardy, manifestacje zabezpieczała też odpowiednia ilość sił porządkowych, mówi rzecznik śląskiej policji kom. Sabina Chyra-Giereś. Nie doszło do poważnych utarczek i konfrontacji uczestników marszów, wskazuje opublikowany raport Amnesty International, choć nie brakowało rywalizacji na hasła czy prezentowane na banerach poglądy:

Sabina Chyra-Giereś: Zgromadzenia znajdowały się wzajemnie w zasięgu wzroku i słuchu, czyli znajdowały się bardzo blisko siebie. Uczestniczące w nich osoby mogły manifestować swoje poglądy i nie były zagłuszane ani w żaden sposób ograniczane. Zespół antykonfliktowy policji reagował natychmiast na wszelkie przejawy agresywnych zachowań i zapobiegał im za pomocą spokojnej interwencji, żeby nie powodować przy tym poczucia strachu i zagrożenia.

Zgromadzenie obserwowało u nas 12 przedstawicieli z Amnesty. Informowała w tej sprawie kom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Amnesty International. Raport z obserwacji Marszu Równości- TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj