Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koleje Śląskie dojeżdżają do lotniska w Pyrzowicach. Z Częstochowy jedziemy za mniej niż 20 złotych

Facebook Twitter

Koleje Śląskie od niedzieli wysyłają swoje pociągi na linii Częstochowa-Tarnowskie Góry, co oznacza, że pierwsze składy zatrzymują się już na przystanku kolejowym zlokalizowanym przy lotnisku w Pyrzowicach.

Koleje Śląskie uruchomiły połączenie Czestochowa-Tarnowskie Góry

Od niedzieli 10 grudnia obowiązuje nowy rozkład jazdy na kolei. Koleje Śląskie chwalą się nowościami i jedną z nich jest uruchomienie połączenia na linii S9 Częstochowa – Tarnowskie Góry. Dzięki temu pasażerowie i pracownicy lotniska Katowice w Pyrzowicach zyskali możliwość dojazdu do portu lotniczego pociągiem. Codziennie na tory wyjedzie 20 składów, to popularne Elfy 2. Z Częstochowy Koleje Śląskie dowiozą nas na lotnisko w godzinę. Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny. Nowy rozkład będzie obowiązywał do 9 marca 2024 roku.

Od 10 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Dla Częstochowy i regionu wprowadzonych zostało wiele zmian, a wśród nich najważniejsza to zapowiadane od dawna otwarcie połączenia pociągiem do Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

Bartłomiej Wnuk: To uruchomienie połączenie na linii S9 łączącej Częstochowę z Tarnowskimi Górami. Na tej trasie znajduje się przystanek Pyrzowice Lotnisko. Pasażerowie z Częstochowy dojadą na lotnisko w czasie poniżej godziny, a dokładnie 57 minut i zapłacą za bilet 19,18 zł w specjalnej taryfie lotniskowej. Codziennie przez Pyrzowice będzie przejeżdżało 20 pociągów, które będą kursować średnio co 2,5 godziny.

Jak mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich, terminal nie znajduje się bezpośrednio przy stacji kolejkowej. Na razie ok. 500 metrów trzeba będzie przebyć pieszo…

Piotr Adamczyk: Do tej pory katowickie lotnisko było jedynym dużym, polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją. Szacujemy, że już w 2028 roku z usług lotniska będzie korzystało ok. 8 milionów pasażerów rocznie. Do tego czasu w Katowice Airport chcemy zintegrować transport lotniczy, drogowy i kolejowy. Za cztery lata planujemy oddać do użytku nowy, główny terminal pasażerski i multimodalne centrum przesiadkowe. Oba obiekty będą połączone tunelem z stacją kolejową.

Dodaje Piotr Adamczyk, rzecznik katowickiego lotniska. Przypomnijmy, że na razie w związku z modernizacją katowickiego węzła kolejowego, czekają nas modyfikacje na niektórych trasach Kolei Śląskich

Bartłomiej Wnuk: Relacja S41 Tychy Lodowisko – Częstochowa zostanie zawieszona, a pociągi tej linii zostaną skierowane do i z Gliwic, w ramach relacji S1 Gliwice-Częstochowa. Oznacza to zwiększenie liczby bezpośrednich połączeń tej najbardziej popularnej wśród pasażerów relacji, a także utrzymanie połączeń nie rzadziej niż co 30 minut.

Pojawią się również utrudnienia związane z pracami modernizacyjnymi, dlatego mieszkańcy Częstochowy i okolic przed planowaniem podróży, powinni zapoznać się ze wszelkimi zmianami, dodaje Bartłomiej Wnuk z Kolei Śląskich.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj