Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koleje Śląskie od niedzieli dojeżdżają na lotnisko w Pyrzowicach

Facebook Twitter

Koleje Śląskie dziś, czyli 10 grudnia wdrożyły nowy rozkład jazdy. Pociągi śląskiego przewoźnika docierają m.in. na lotnisko w Pyrzowicach.

Niedziela, 10 grudnia, przyniosła znaczące zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich. Największą nowością jest uruchomienie połączenia na linii S9 Częstochowa – Tarnowskie Góry. To oznacza, że pasażerowie i pracownicy lotniska Katowice w Pyrzowicach zyskali kolejną możliwość dojazdu do portu lotniczego – pociągiem.

Koleje Śląskie uruchomiły połączenie na linii S9, a codziennie na tory wyjedzie 20 pociągów relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry. Pierwszy skład wjechał na stację Pyrzowice Lotnisko o godz. 1:14.

Uruchomienie połączenia przebiegającego przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich

– mówi Patryk Świrski, prezes Spółki.

Pociągi na linii S9 kursują przez siedem dni w tygodniu i zatrzymują się na stacjach i przystankach osobowych w miejscowościach takich jak: Częstochowa, Poraj, Myszków, Zawiercie, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum oraz Tarnowskie Góry.

Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy 22WEd, popularne „Elfy 2”. Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny, a przejazd w specjalnej „Taryfie lotniskowej” do Pyrzowic z Tarnowskich Gór kosztuje 8,50 zł, z Zawiercia 10,40 zł, a z Częstochowy 19,80 zł. Czasy przejazdów wynoszą, odpowiednio: 17, 22 i 57 minut.

Uruchomienie przez Koleje Śląskie połączenia, które przebiega przy Katowice Airport to ważne wydarzenie. Ze stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko będą korzystali nie tylko nasi klienci, ale także pracownicy portu. Katowice Airport to duży zakład pracy, zatrudnionych jest tu około 4 tys. osób, do końca dekady liczba pracowników wzrośnie do nawet 7 tys. Szacujemy, że w 2028 roku z usług lotniska będzie korzystało około 8 mln pasażerów rocznie. Do tego czasu w Katowice Airport chcemy zintegrować transport lotniczy, drogowy i kolejowy. Za cztery lata planujemy oddać do użytku nowy główny terminal pasażerski i multimodalne centrum przesiadkowe. Obydwa obiekty połączone będą tunelem ze stacją kolejową

– mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Obecnie podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024