Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W jakiej kondycji jest częstochowska szkoła? Temat wraca przy okazji obchodów Dnia Nauczyciela

Facebook Twitter

Częstochowska szkoła ma się dobrze? Jak wyglą

W jakiej kondycji jest częstochowska szkoła?

14 października przypadał Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystości miały miejsce w szkołach, były okolicznościowe kwiaty i akademie. Potocznie zwany Dniem Nauczyciela był okazją by ocenić problemy, z jakimi boryka się dzisiejsza częstochowska szkoła. Zwraca na nie uwagę naczelnik częstochowskiej oświaty.

Rafał Piotrowski: Na to Już zwracałem uwagę, że nauczycieli-stażystów z roku na rok i bodajże dwa lata temu było poniżej setki, czyli to był pierwszy takie tąpnięcie, które do tego zawodu przyszło w Częstochowie, ale to jest tak naprawdę problem ogólnopolski. Gdyby nie był, to pewnie tych zmian w prawie oświatowym nie wprowadzono by na poziomie ogólnopolskim, bez pewnych rozwiązań systemowych, na poziomie rządowym wzmocnienia roli  nauczyciela, ale przede wszystkim wzmocnienia jego pozycji na tym rynku pracy, czyli poprzez podniesienie płacy,  będzie problem dalej dla samorządów bardzo istotny.

Częstochowska szkoła – brakuje nauczycieli do szkół zawodowych i branżowych

Najbardziej brakuje w miejskich szkołach młodych nauczycieli, którzy decydowaliby się na wybór takiego zawodu. Mówi naczelnik częstochowskiego wydziału edukacji UM Rafał Piotrowski. Miasto stawia od lat na szkoły zawodowe, techniczne i branżowe. Takich specjalistów też brakuje…

Rafał Piotrowski: Jak rozmawiamy z dyrektorami, a sam też w jakimś stopniu z tego środowiska się wywodzę, to chcę podkreślić, że nigdy nie rozpoczynamy promowania nowego zawodu, jeśli byśmy nie mieli i bazy dydaktycznej  i kadr. Z jednej strony dyrektorzy mówią tak, super wiedząc, że zanim pochylą się nad nowym kierunkiem kształcenia, rozwiązują ten problem poprzez przygotowanie kadr, tak aby ten rok szkolny faktycznie odbywał się  bez większych problemów.

Chcemy by częstochowska szkoła nadążała za zmianami

Mimo braków udaje się sprostać potrzebom szkół i rynku pracy. Pojawiają się co roku w częstochowskich szkołach nowe, oczekiwane kierunki kształcenia…

Rafał Piotrowski: Wprowadzamy, jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, nowe zawody w częstochowskich szkołach. I to też jest bardzo fajny element, że dużym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące w Częstochowie, ale co też bardzo ważne szkoły zawodowe całkiem dobrze sobie też poradziły z naborem.

Podsumowuje Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji w magistracie. Z okazji ostatniego święta wszystkim nauczycielom życzymy cierpliwości, wytrwałości i zadowolenia z pracy w szkole.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj