Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Projekt I LO w Częstochowie: Epickie kobiety Słowackiego [FOTO]

Facebook Twitter

I LO w Częstochowie w setną rocznicę urodzin Ludmiły Marjańskiej przygotowało niezwykły projekt ku pamięci wybitnych absolwentek szkoły.

I LO w Częstochowie

„Epickie kobiety Słowackiego” to tytuł edukacyjno-historycznego projektu, który właśnie został podsumowany w I Liceum Ogólnokształcącym w Częstochowie. Miał on upamiętnić słynne absolwentki szkoły, które rozsławiły nasze miasto dzięki swojej działalności…- mówi Małgorzata Kaim, dyrektor I LO im. Słowackiego.

Małgorzata Kaim: Inspiracją była setna rocznica urodzin absolwentki naszej Ludmiły Marjańskiej i chcieliśmy w sposób spektakularny uczcić pamięć o niej. Oczywiście ta pamięć o Ludmile jest cały czas w naszej szkole kultywowana, jeszcze kiedy żyła przyjeżdżała do szkoły, utrzymywała związek z  szkołą, była też obecna kiedy było popiersie naszego patrona odsłaniane. Ale pomyśleliśmy, że to też dobra okazja, żeby przybliżyć postać innych słynnych kobiet Słowackiego. Ale przybliżyć przede wszystkim mieszkańcom Częstochowy, uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych, bo być może wielu z nich nie słyszało. A to też jest ich Ludmiła Marjańska, bo była mieszkanką Częstochowy.

I LO w Częstochowie sporo uwagi poświęciło swoim wybitnym absolwentkom

W ramach całego przedsięwzięcia zorganizowana została sesja naukowa, konkursy literackie i dyktando. Wszystko po to, aby uczcić pamięć i przybliżyć sylwetki znanych częstochowianek: Ludmiły Marjańskiej czy Haliny Poświatowskiej…

Monika Górna: Epickie kobiety to są oczywiście absolwentki Słowackiego – wybitne, wspaniałe – które też mają też olbrzymi wkład w popularyzowanie miasta Częstochowy. Te kobiety, którym poświęcony jest ten projekt, to są: poetka Ludmiła Marjańska i tłumaczka literatury anglojęzycznej na język polski – Kalina Jędrusik, jako piosenkarka związana m.in. z Kabaretem Starszych Panów. Wśród epickich kobiet nie mogło zabraknąć Haliny Poświatowskiej, młodo zmarłej poetyki, częstochowianki. I Irit Amiel – izraelska pisarka.

Młodzież I LO w Częstochowie ale nie tylko mierzyła się z pewnym wyzwaniem…

Powiedziała nam Monika Górna, nauczycielka języka polskiego w pierwszym liceum. To lista ważnych postaci z punktu widzenia dorobku, historycznej spuścizny i wpływu częstochowianek na kolejne pokolenia. Cieszy szczególnie duża aktywność młodzieży w projekcie – podkreślała Agnieszka Łuczak-Wielgórka, polonistka z I LO.

Agnieszka Łuczak-Wielgórka: Pierwszy etap był skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych i trzeba przyznać, że cieszył się ogromnym zainteresowaniem, bo zgłoszonych zostało 737 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 56 osób. Uczniowie musieli się zmierzyć z tekstem dyktanda poświęconym Ludmile Marjańskiej, naszej absolwentki, poetki. Mogli poznać dzięki temu testowi postać samej Marjańskiej, ale także zmierzyć się z meandrami polskiej ortografii, gramatyki. Mamy nadzieję, że za rok kolejna edycja i kolejna nasza absolwentka stanie się bohaterką tego dyktanda.

Halina Poświatowska, Kalina Jędrusik, Irit Amiel, Ludmiła Marjańska – to epickie kobiety Słowackiego – absolwentki I LO i wybitne częstochowianki. Mówiła Agnieszka Łuczak-Wielgórka, polonistka z Liceum im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj