Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jaki będzie ten przyszłoroczny budżet w Częstochowie? Na co wystarczy pieniędzy?

Facebook Twitter

Wracamy do sprawy miejskich przychodów i wydatków w przyszłym roku. Częstochowa ma już budżet na 2024 rok. Wydatki przewyższą dochody o ok. 3 mln złotych.

budżet w Częstochowie

Budżet w Częstochowie

Co roku przed głosowaniem dyskusja dotyczy właśnie miejskiego deficytu, a część radnych zarzuca prezydentowi nadmierne zadłużanie samorządu. Deficyt ma być pokryty z kredytu, który został zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym:

Marcin Breczko: Wydatki bieżące skalkulowano na poziomie miliarda sześciuset 29 mln zł. Ta kalkulacja uwzględnia m.in. regulacje wynagrodzeń, w tym obowiązkowy wzrost płacy minimalnej. Zabezpieczone są wszystkie już wcześniej realizowane przez miasto zadania z obszaru ochrony zdrowia, polityki społecznej, ochrony środowiska i sportu.

budżet w Częstochowie

fot.samorzad.pap.pl

Jak mówi Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu, Częstochowa przeznaczy na inwestycje niespełna 180 mln złotych. To niespełna 10% wszystkich miejskich wydatków. Będzie to raczej zachowawczy budżet, ale z powodu utraconych wcześniej wpływów, argumentują władze miasta:

Marcin Breczko: Źródłem finansowania są tu głównie środki z ostatniej transzy kredytu EBI, czyli Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środki z refundacji za zrealizowane już przez Częstochowę projekty unijne. Do tych głównych przyszłorocznych zadań inwestycyjnych należy przedłużenie ulicy Korfantego, to budowa obecnie już zaawansowana, a także połączenie ulic 1 Maja i Krakowskiej, które odciąży ruch samochodowy w samym centrum Częstochowy.

W stosunku do projektu przedstawionego w listopadzie, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wprowadził kilka autopoprawek. Zmiany były efektem m.in. wniosków zgłaszanych przez radnych. Dlatego pojawiły się nowe zadania, np. sportowe czy drogowe:

Marcin Breczko: Zabezpieczono 5 milionów złotych na przebudowę ulicy Świętej Kingi. Wprowadzono ponad dwa i pół miliona złotych na kontynuację rozbudowy DK 46. Zagwarantowano też milion osiemset tysięcy złotych na rozbudowę infrastruktury sportowej czy półtora miliona na modernizację i zakupy inwestycyjne w miejskim szpitalu. Autopoprawka wprowadza też drobniejsze kwotowo zadania, budowa ulicy Traktorzystów i budowa ulicy Podchorążych.

Częstochowa ma już zatwierdzony budżet, choć nie zyskał jednogłośnego poparcia Rady Miasta. Wyłamała się część z opozycyjnych radnych. Ostatecznie 20 było za, 3 przeciw, a 5 radnych wstrzymało się od głosu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj