Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Styczniowa podwyżka płac w Bibliotece. To już wszystko na co mogą liczyć pracownicy? UM wyjaśnia

Facebook Twitter

Protest w częstochowskich bibliotekach trwa już od 5 miesięcy. "Podwyżkę obiecali, a jałmużnę dali" – tak bibliotekarze podsumowali wzrost wynagrodzeń, który otrzymali na początku roku.

podwyżka płac w Bibliotece

Styczniowa podwyżka płac w Bibliotece

O komentarz ws. finansowej sytuacji pracowników tej instytucji kultury, poprosiliśmy w magistracie:

Włodzimierz Tutaj: Miasto w obecnej sytuacji finansowej nie jest w stanie zrealizować postulatów płacowych w zakresie w pełni rekompensującym skutki inflacji oraz zjawisko spłaszczenia płac będące skutkiem podnoszenia płacy minimalnej zarówno w instytucjach kultury takich jak biblioteka, jak i w innych miejskich jednostkach. Uzasadnione wnioski w tym zakresie płynące ze strony związków zawodowych i pracowników będzie można zrealizować w większym stopniu, jeżeli wprowadzone zostaną zapowiadane przez obecny rząd zmiany dla bardzo napiętych samorządowych budżetów.

Czy zatem bibliotekarze otrzymają jeszcze jakiś wzrost wynagrodzeń, czy są plany dodatkowych podwyżek ich uposażeń w tym roku? Dopytywaliśmy Włodzimierza Tutaja, rzecznika Urzędu Miasta:

Włodzimierz Tutaj: Biblioteka otrzymała na regulację wynagrodzenia od stycznia 2024 roku kwotę 1 mln 416 tysięcy złotych. Budżet miasta na 2024 rok został uchwalony w określonym kształcie i ma określone możliwości. Biblioteka rzeczywiście jest instytucją kultury, w której największa liczba osób została objęta wzrostem płacy minimalnej, stąd zapewne ta specyficzna czy gorsza sytuacja tej instytucji kultury w stosunku do innych jednostek miejskich. Aczkolwiek ten wzrost płacy minimalnej dotknął także wielu innych pracowników.

Jak wygląda sytuacja tegorocznego budżetu odnośnie kwot przeznaczonych na te cele? Ponad milion w tym roku przeznaczono na regulację wynagrodzeń, ale koszt utrzymania biblioteki wraz z filiami w miejskim budżecie to ponad 9 mln zł rocznie:

Włodzimierz Tutaj: Biblioteka na początku 2024 roku zatrudniała 101 osób w ramach 96 etatów. Pracownicy obsługi biblioteki otrzymali średnio 642 złote do płacy zasadniczej w przeliczeniu na pełen etat. Wszyscy pracownicy merytoryczni i administracyjny otrzymali od 800 złotych wzwyż do płacy zasadniczej. Podwyżkę otrzymali wszyscy bibliotekarze.

O tym jak wygląda budżet miejskiej biblioteki w liczbach, wyjaśniał rzecznik w częstochowskim magistracie – Włodzimierz Tutaj.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj