Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budżet powiatu częstochowskiego na rok 2024 przyjęty. 25% wydatków to inwestycje

Facebook Twitter

Budżet powiatu na rok przyszły został przyjęty, poinformowało po grudniowej sesji radnych, Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Jak będą wyglądać finanse w regionie?

Budżet powiatu częstochowskiego na rok 2024
Fot. czestochowa.powiat.pl

Budżet powiatu częstochowskiego na rok 2024 został przyjęty

O budżecie mówi rzecznik Patryk Jeziak:

Patryk Jeziak: Dochody powiatu w roku 2024 to 187 mln zł. Wydatki to ponad 189.5 miliona. Deficyt przewidziany jest na kwotę 2.5 miliona złotych. Inwestycje pochłoną 47 mln złotych, co stanowi 25% budżetu. Jest to wzrost o 2 % w stosunku do roku 2023.

Znaczną część przewidzianych wydatków na inwestycje w powiecie pochłoną jak zawsze budowy dróg i przebudowy istniejących. Wiele z nich, szczególnie w małych miejscowościach czeka na swoją kolej:

Patryk Jeziak: Wydatki inwestycyjne na drogach to ponad 19.5 miliona złotych. Największe z nich to przebudowa dróg powiatowych na odcinku Rzerzęczyce – Skrzydłów – Krasice w gminach Kłomnice i Mstów, drogi powiatowej w miejscowości Stary Broniszew (gmina Mykanów) oraz dróg powiatowych Lgota Mała – Teklinów w gminie Kruszyna. Zostanie również wybudowana ścieżka rowerowa w miejscowości Biskupice, gmina Olsztyn.

Na tę ostatnią inwestycję władze miasta i gminy Olsztyn oraz starosta częstochowski podpisali już stosowną umowę na początku grudnia.

Jak wszystkie samorządy, także powiat częstochowski podkreśla niedobory finansowe i malejące wpływy podatkowe. Dlatego też czeka na unijne fundusze, które wesprą planowane zadania w 2024 roku:

Patryk Jeziak: Ze środków unijnych będą realizowane głównie scalenia gruntów i tutaj główne obiekty to Nakło, gmina Lelów Baby – Jacków – Widzówek, gmina Kruszyna oraz Stanisławów – Zarębice, gmina Przyrów. Ze środków unijnych będzie również współfinansowana przebudowa boiska sportowego Zespołu Szkół w Koniecpolu

– dodaje Patryk Jeziak z częstochowskiego starostwa. Najważniejszym punktem ostatniej sesji w starym roku było uchwalenie przyszłorocznego budżetu, ale też Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Częstochowskiego na lata 2024-2030. Powiatowi radni przyjęli uchwałę budżetową w niezmienionym, zaproponowanym przez starostę kształcie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj