Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak pozbyć się przeterminowanych leków? CUK podpowiada i ułatwia sprawę już od stycznia

Facebook Twitter

Już niebawem, bo po 6 stycznia, mieszkańcy Częstochowy nie będą musieli czekać tak długo jak dotąd, aby pozbyć się przeterminowanych leków. Stare medykamenty będzie można oddawać w dowolnym momencie w stałych lokalizacjach.

Jak pozbyć się przeterminowanych leków
Fot. cuk.czestochowa.pl

Jak pozbyć się przeterminowanych leków?

System odbioru przygotowuje właśnie dla częstochowian Centrum Usług Komunalnych:

Łukasz Kot: Zamontujemy dwa pojemniki, gdzie mieszkańcy i tylko mieszkańcy będą mogli oddać leki. Każdy pojemnik to będą trzy przegródki na syropy, na igły i strzykawki oraz na blistry z tabletkami. Jeden będzie na Waszyngtona przy budynku Urzędu Miasta, drugi przy CUKu na Alei Wolności. Chodzi o to, żeby te punkty były monitorowane, bo raz, że musimy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, którzy to odbierają, dwa też nie chcemy, żeby ktoś postronny te leki, które ktoś wyrzuci, zabrał.

Jak mówi Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług Komunalnych, w tych punktach mieszkańcy mogą zupełnie za darmo i w dowolnym momencie pozbyć się przeterminowanych leków. Starych tabletek czy zastrzyków nie można bowiem pozbywać się w inny sposób i nie powinny absolutnie trafiać do zmieszanych odpadów. Miasto chce cały odbiór usprawnić:

Łukasz Kot: Te pojemniki są tak przygotowane, że należy te odpady posegregować właśnie na igły, strzykawki, syropy i pastylki. One powinny oba działać już po Trzech Królach. Będą codziennie opróżniane. Mamy nadzieję, że dzięki temu zniknie problem oddawania leków. Oprócz tego mieszkańcy mogą oddać leki do mobilnego punktu zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, który raz na kwartał jest w każdej dzielnicy Częstochowy. Kiedyś taki obowiązek miały apteki, ale się z tego wycofały. Więc my troszkę wychodząc naprzeciw mieszkańcom, robimy taki pilotaż.

Centrum Usług Komunalnych uruchomi dwa punkty stałe odbioru, w których będzie można oddać przeterminowane lekarstwa wszelkiego rodzaju. Jeden stanie przy głównym budynku magistratu, a drugi przy siedzibie centrum. W każdym z nich stare leki będzie trzeba przed wrzuceniem posegregować:

Łukasz Kot: Mamy w tej chwili dwa pojemniki. One rzeczywiście są wykonane z grubej stali, bo ważne jest, żeby nie miały do tego, co tam wrzucimy dostępu osoby postronne. Są one schludne, kolorowe, bo też zawierają materiały edukacyjne, więc mamy nadzieję, że częstochowianie i częstochowianki będą z tego powodu zadowoleni, a zyska właściwe środowisko i będzie czyściej. Najgorsze co możemy zrobić, to niestety spuścić leki do kanalizacji czy do rur, bądź wyrzucić do odpadów zmieszanych, bo to zawsze jest problem i powoduje pewne perturbacje przy przetwarzaniu innych odpadów.

– podpowiadał mieszkańcom naczelnik Łukasz Kot.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj