Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rower miejski w Częstochowie z nowym operatorem, nowymi zasadami. Co się zmieni?

Facebook Twitter

Rower miejski w Częstochowie cieszy się sporą popularnością. Teraz, przed kolejnym sezonem, na wniosek cyklistów i użytkowników miejskich jednośladów, w regulaminie i zasadach wypożyczania - pojawi się kilka nowości.

Rower miejski w Częstochowie

Wiosną ruszają ponownie miejskie rowery. Zajmie się nimi nowy operator, a w Częstochowie zapowiadane są dla cyklistów poprawki i zmiany w regulaminie. Od nadchodzącego sezonu wypożyczony rower będzie można oddać poza stacją, jednak wtedy poniesiemy dodatkową opłatę. Z kolei osoba, która odprowadzi rower do stacji, otrzyma bonifikatę. To znaczące ułatwienie dla użytkowników jednośladów, podpatrzone w innych miastach… – zapowiada Łukasz Kot, naczelnik CUK w Częstochowie, odpowiedzialny też za rowerową infrastrukturę:

Łukasz Kot: We Wrocławiu bodajże 80% rowerów, które są pozostawiona poza stacją odstawiają na stację inni użytkownicy. Wydaje nam się, że tak będzie czyściej i też będzie wygodnie, bo nie chcemy, żeby te rowery były porzucane gdziekolwiek. Nie chcemy też, żeby to rowery wypadały z systemu będąc porzucone gdzieś dalej, więc budując odpowiedni system bonusów i opłat mamy nadzieję, że zapanujemy nad tym, żeby te rowery można było troszkę inaczej niż poprzednio wypożyczyć i zostawić pod blokiem, ale też żeby one szybko wróciły do stacji dzięki innym użytkownikom.

Sezon rozpocznie się 1 kwietnia, a co ważne wypożyczać będziemy nowocześniejsze rowery – będą wymienione lub ulepszone do 4 generacji. Mają posiadać nadajnik GPS, a także blokadę, która uniemożliwi jazdę bez aktywnego wypożyczenia.

Łukasz Kot: Czwarta generacja wiąże się z tą elastycznością wypożyczeń i oddań, ale z drugiej strony też mam nadzieję, że dzięki temu poznamy najbardziej popularne ścieżki, kierunki rowerowe, co będzie też mogło mieć wpływ np. na podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Jeżeli będziemy widzieć, że gdzieś bardzo dużo rowerzystów jeździ, a brakuje jakieś odcinka drogi rowerowej, to będziemy musieli go uwzględnić przy planach inwestycyjnych. Więc chodziło nam o to, żeby rower był bardziej elastyczny, ale też umożliwił nam pobieranie danych odpowiednich do budowy sieci dróg rowerowych w Częstochowie.

Co szczególnie ważne dla rowerzystów, zmianie ulegnie również cennik za wypożyczenie. Wkrótce poznamy więcej szczegółów.

Łukasz Kot: To się zmieni właśnie w związku z tym, że chcemy, żeby rowery mogły być wypożyczane i oddawane poza stacją. W związku z tym, od tego roku, pierwsze 20 minut jazdy będzie za darmo. Chodziło nam o to, żeby nasze rowery rotowały i żeby można je było poza stacją zostawiać, żeby też wracały, żeby one nie stały pod blokiem nieużywane.

Zapowiadał przed zbliżającym się sezonem – Łukasz Kot. Rowery pojawią się na stacjach w Częstochowie 1 kwietnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj