Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić? Mamy rady Towarzystwa Ochrony Ptaków [WIDEO]
Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić? Co rzucać go karmnika i gdzie go powiesić?

Szacowany czas czytania: 02:54
Jak dokarmiać ptaki i gdzie to robić, by rzeczywiście, a nie tylko iluzorycznie pomagać im przetrwać zimę
Miasto przypomina aby w zimie pamiętać o ptakach, które o tej porze roku pozostały w Częstochowie. Dokarmiajmy ptactwo wokół nas, ale róbmy to z głową. Ptaki brudzą, dlatego karmniki lepiej sprawdzą się na zielonym terenie, wokół posesji niż na parapecie. Możliwości pomocy ptakom jest sporo – mówi lider OTOP w Częstochowie – Marcin Borowik.
Marcin Borowik: Polecam, jeżeli się zrobi to z głową. Na stronach Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków są porady jak to zrobić, żeby było dobrze, żeby nie zaszkodzić ptakom.
Radio Jura: Czyli gdzie wystawić karmnik, na jakiej wysokości, jak go skonstruować..
Marcin Borowik: Tak, co sypać, czego unikać np. wywieszanie słoniny- powyżej dwóch tygodni powinno się zmieniać. A jeśli jest ciepło, to już w ogóle nie powinno się wywieszać słoniny. Słonina nie może być solona, a czasami się taka trafia w sklepach. Trzeba uważać, żeby nie zrobić błędu, który może to kosztować ptaki życia.
Ptaki lubią słonecznik. Jest kaloryczny
Pamiętajcie dla ptaków najlepsze są: ziarna i nasiona, np. słonecznika, owoce jak jabłka, owoce głogu, berberysu, jarząbu, aronię chętnie jedzą kosy. Z kolei niesolone orzechy będą odpowiednim pokarmem dla niemal wszystkich ptaków odwiedzających karmniki. Muszą być tylko odpowiednio ulokowane…
Radio Jura: Jeśli chcemy pomóc sikorkom, to wcześniej sprawdźmy jak to zrobić…
Marcin Borowik: Sprawdźmy. Nie róbmy pochopnie działań, które mogą zaszkodzić, wręcz zrobić pułapkę z karmnika, np. jeśli będzie on za nisko, będzie w pobliżu jakiś krzaczków, w której może czaić się jakiś ssak np. kot lub jakaś kuna, to taki karmnik będzie pułapką ekologiczną, a ptaki będą tracić życie.
Jak dokarmiać ptaki? Specjalista radzi
Pamiętajcie, że kule składające się z tłuszczu oraz nasion cieszą się dużym powodzeniem u różnych gatunków ptaków, w tym sikorek. Szczególnie warto wybierać kule bez plastikowej siatki, o którą ptaki mogą się zaplątać, radzi specjalista.
Marcin Borowik: Są na przykład kule tłuszczowa, które mogą z powodzeniem zastąpić słoninę, a sikorki też je lubią.
Radio Jura: Można też to robić skutecznie i z głową, w wysokiej zabudowie w blokowiskach częstochowskich.
Marcin Borowik: Trzeba brać pod uwagę to, że ptaki podczas spożywania pokarmu potrafią brudzić tymi łupinami, więc można stosować słonecznik łuskany. Jest on trochę droższy, ale najlepszy jest słonecznik, ponieważ jest on mocno kaloryczny, ptaki go preferują, bo przy mrozach, kiedy wpadnie dużo śniegu, taki słonecznik pozwala uzupełniać kalorie.
Jak mówi Marcin Borowik, dla niektórych ptaków będą odpowiednie też: gotowane, niesolone i pokrojone warzywa, gotowane kasze, otręby oraz płatki owsiane – lubią je łabędzie i kaczki. Jak właściwie dokarmiać ptaki radzi na swoich stronach Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Z Marcinem Borowikiem rozmawiał Mariusz Osyra.
Czytaj także: