Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zimowe Ptakoliczenie i jego bohater – wróbel. OTOP zaprasza wszystkich

Facebook Twitter

Szukamy wróbli, dzikich kaczek i ptaków drapieżnych, które można zaobserwować w okolicach Częstochowy. Lokalna Grupa OTOP zaprasza miłośników przyrody na edukacyjny spacer ornitologiczny.

Zimowe ptakoliczenie
fot.pixabay

Zimowe Ptakoliczenie

To kolejna, cyklicznie przygotowywana w całym kraju akcja Zimowego Ptakoliczenia. Odbędzie się w niedzielę 28 stycznia:

Marcin Borowik:Zimowe Ptakoliczenie w całej Polsce. Będzie można z ornitologiem profesjonalnym nie tylko z sympatykami ptasiarzami, obserwować przyrodę. Zapraszam na Zimowe Ptakoliczenie 28 stycznia w miejscowości Masłońskie, parking przy plaży. Jak co roku będziemy obserwować ptaki na zbiorniku zaporowym Poraj. Ptaki gromadzą się na takich zbiornikach przede wszystkim z uwagi na to, że jest zawsze część taka niezamarzająca tam, gdzie płynie rzeka, ona jest cieplejsza z reguły niż ta część zbiornika bliżej tamy i tam jest dostęp pokarmu.

 

fot.mat.prasowe

Jak mówi lider częstochowskiej grupy OTOP – Marcin Borowik, zimowa akcja ma pozwolić oszacować, jak wiele osobników poszczególnych gatunków bytuje na naszym terenie. Ale to też żywa lekcja przyrody dla całych rodzin:

Marcin Borowik: W tym roku ptakiem Zimowego Ptakoliczenia jest wróbel ptak, który zanika, jakby dawniej był bardziej popularne na osiedlach, miastach, teraz z uwagi na to, że ocieplaliśmy budynki, uszczelniliśmy te wszystkie szczeliny, w których on żył cały rok, bo wróble są z nami cały rok, a to już jest mało takich miejsc, nie ma już takiego radosnego czekania na wiosnę, tylko punktowo, w niektórych miejscach.

Spacer połączony jest z obserwacją i liczeniem zimujących ptaków – nie tylko wróbli, mówi częstochowski ornitolog. Wycieczka będzie przebiegała wzdłuż linii brzegowej zbiornika Poraj, a zaobserwować będzie można ptaki wodne, ale też sikory, drozdy i nie tylko. Warto się właściwie wyposażyć i dołączyć do grupy.

Marcin Borowik: Na terenie zbiornika Poraj bardziej występuje mazurek, to inny gatunek wróbla, taki wróbel, bardziej dziki, mniejszy, ale będziemy wypatrywać tego ptaka. Będziemy starać się jak najwięcej gatunków zaobserwować na takiej wycieczce, to potrwa 3-4 godziny. Niezmiennie zachęcam, żeby zabrać lornetki, herbatę, koniecznie rękawiczki i ciepły ubiór, bo nie wiadomo, z jaką pogodą będziemy się mierzyć w niedzielę. 28 stycznia, parking przy plaży Masłońskie, godzina 9.00.

Udział jest bezpłatny, a zapraszał wszystkich Marcin Borowik, lider OTOP w Częstochowie i członek zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj