Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Europejskie Dni Ptaków: W weekend świętujemy je nad Wartą oraz w Poraju

Facebook Twitter

Razem z ornitologiem znów wyruszamy podglądać okoliczną przyrodę. W sobotę i niedzielę (30.09-1.10) świętujemy Europejskie Dni Ptaków. Do zliczania ich populacji zachęca częstochowska grupa OTOP.

Wyjątkowe widoki na Jurze
Fot. Pixabay

Europejskie Dni Ptaków

Wszyscy chętni mogą obserwować ptaki, które zamieszkują tereny nad Wartą w Częstochowie oraz nad zbiornikiem w Poraju.

Marcin Borowik: Częstochowska grupa OTOP ma zaszczyt zaprosić na dwie wycieczki ornitologiczne w tym roku, z tego pierwsza odbędzie się w sobotę wzdłuż Warty. Druga wycieczka w Poraju już w niedzielę, o 8:00 spotykamy się na Plaży Masłońskie.

Radio Jura: Wzdłuż tych terenów, gdzie właśnie bytują ptaki?

Marcin Borowik: Tak jest przede wszystkim jest przemarsz z przewodnikiem, który będzie edukować, postara się odpowiedzieć na wszelkie ptasie zagadki i coś ciekawego pokazać. Z chęcią przybliżę ptasi świat, migracje i ptaki, które możemy spotkać podczas takich spacerów

– mówi częstochowski lider Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Marcin Borowik, którego o ptasie zagadki pytał Mariusz Osyra. Organizator zachęca do „społecznej nauki”, bo pomoc zwykłych mieszkańców dla badaczy naszej fauny jest nieoceniona:

Marcin Borowik: To szerokie święto na całą Europę. W Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków koordynuje tę akcję. Dane są zbierane, przesyłane do centrali, gdzie potem zliczane razem ptaki dają nam jakieś wyniki, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jaki ptak jest dominantem.

Radio Jura: Te dane liczbowe też się przydadzą dla analityków, dla badaczy przyrody.

Marcin Borowik: Citizen science, czyli taka nauka robiona przez społeczeństwo jest bardzo ważna, kluczowa wręcz, bo zwykły człowiek może zbierać dane, które potem można wykorzystać przy jakiejś obróbce danych liczebności ptaków. Naprawdę może się każdy przysłużyć do rozwijania nauki o ptakach.

Pierwszy start w sobotę (30.09.) o godz. 8.00 przy ul. Drogowców

Trasa będzie wiodła wzdłuż Warty. W niedzielny ranek z plaży Masłońskie uczestnicy wycieczki udadzą się wzdłuż linii brzegowej zbiornika w Poraju.

Marcin Borowik: Zapraszamy przede wszystkim z dobrym humorem, z lornetką. Na takich wycieczkach można spotkać inne zwierzęta. Jest to wycieczka dla całych rodzin.

Radio Jura: Zliczamy gatunki, które bytują na naszym terenie. Zawsze jest jakiś gatunek, który jest najbardziej na celowniku.

Marcin Borowik: W tym roku takim gatunkiem jest gołąb grzywacz. Jest to największy europejski gołąb. On charakteryzuje się tym, że wnika do miast. Jest to gatunek, który korzysta z tego, że jest blisko człowieka. Jest ponad milion par szacowanych na Polskę.

Wystarczy zabrać lornetkę, herbatę do termosu i ciepłą odzież, aby poznawać ptasie rodziny. Udział jest bezpłatny, nie są potrzebne wcześniejsze zapisy. Zachęcał Marcin Borowik, rozmawiał Mariusz Osyra.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj