Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Inspektorzy przypominają: W wakacje ciężarówki mają ograniczenia

Facebook Twitter

Polacy wyruszyli na wakacyjne trasy. Wiele osób podróżuje wieczorami i nocą, szczególnie jeśli do pokonania mają kilkaset kilometrów. Na przykład z południa nad polskie morze.

fot. Markus Spiske/ Pixabay

Wzmożony ruch na autostradach, ale i na bocznych, darmowych trasach powoduje, że zwiększa się ryzyko wypadków. Szczególnie jest to niebezpieczne, jeśli w zdarzeniu biorą udział także samochody ciężarowe. Stąd też ograniczenia, które wraz z początkiem wakacji obowiązuje te pojazdy.

Z jednej strony kontrole autokarów, którymi poruszają się szczególnie dzieci na letni wypoczynek, z drugiej kontrole samochodów ciężarowych. Inspekcja Transportu Drogowego przypomina o zmianach, które w okresie wakacji panują na naszych drogach, chodzi o wakacyjne zakazy ruchu. Od 25 czerwca do 29 sierpnia pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą wyjechać na trasę.
Zakaz obowiązuje w wyznaczonych godzinach w każdy weekend wakacji. W piątek są to godziny od 18 do 22. W soboty nie można poruszać się od godz. 8 do 14. W niedzielę jeszcze dłużej od godz. 8 rano do 22.
Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Swobodnie po drogach mogą przemieszczać się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii czy klęsk żywiołowych.
Wszystko to ma zmniejszyć ruch dużych pojazdów na szlakach komunikacyjnych, tym samym zminimalizować ich udział w zdarzeniach drogowych.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022