Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przy remoncie ciężarówki zjeżdżają z A1 i blokują miasto [FOTO]

Facebook Twitter

Przy remoncie ciężarówki zjeżdżają z A1 i blokują miasto. Samorządowcy poprosili o kontrolę pojazdów zjeżdżających z obwodnicy, bo zwiększony ruch wpływa też na kursowanie autobusów MPK.

Fot. czestochowa.pl

Przy remoncie ciężarówki zjeżdżają z A1 i blokują miasto

Prace remontowe na obwodnicy autostradowej Częstochowy realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zwiększają natężenie ruchu w mieście – zwłaszcza na częstochowskim odcinku DW 908. Część jadących na północ obwodnicą, w tym kierowców pojazdów ciężarowych, pragnąc zjechać z korkującego się odcinka autostrady, decyduje się na przejazd przez Częstochowę, która sama jest obecnie mocno obciążona dwoma inwestycjami związanymi z przebudową DK-91 i DK-46.

Prace zlecone przez GDDKiA wpływają więc dodatkowo negatywnie na natężenie ruchu oraz bezpieczeństwo na miejskich drogach. Stąd wniosek do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o kontrole przy wjeździe do miasta od strony węzła Częstochowa Południe.

Fot. czestochowa.pl

Przypomnijmy, że wcześniej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk apelował do Generalnej Dyrekcji o czasowe przesunięcie gwarancyjnych robót na obwodnicy A1, aby nie komplikować ruchu w mieście do czasu zakończenia najbardziej intensywnych prac drogowych w mieście.

Należy dodać, że zwiększenie ruchu spowodowane pracami na obwodnicy wpływa też negatywnie na terminowość kursowania autobusów MPK, które notują spore opóźnienia w stosunku do rozkładu, zwłaszcza w popołudniowym szczycie. Tu powodem jest także zwiększenie liczby pojazdów kierujących się – już na węźle Podwarpie lub kolejnych zjazdach z autostrady w kierunku Częstochowy – na dawną DK-1 i dociążanie ruchem południowych dzielnic naszego miasta.

Jak wynika z realizowanych przez Miejski Zarząd Dróg w ostatnich dniach (już po rozpoczęciu prac remontowych na obwodnicy) pomiarów natężenia ruchu na odcinku DW 908 (na wysokości ul. Gościnnej), liczba pojazdów w tej relacji – w stosunku do okresu bez zwężeń i utrudnień na obwodnicy A1 – mogła wzrosnąć o ok. 20%.

Od 21 do 26 lipca liczba samochodów notowanych na tym odcinku wyniosła w dni powszednie od 15 do 16,6 tys. pojazdów dziennie (w tym ciężarówki 2-2,1 tys., a auta dostawcze 2,4-2,8 tys.), a w weekend 10-11 tys. (w tym ciężarówki 0,4-0,6 tys., a dostawcze 0,6-1,4 tys.).

M.in. na podstawie informacji z Miejskiego Zarządu Dróg

Zobaczcie zdjęcia

Fot. Łukasz Kolewiński

Z obwodnicy A1, w tym z miejsca realizacji zleconych przez GDDKiA prac na wysokości strefy ekonomicznej – obszar Skorki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024