Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty leczy pacjentów z odleżynami

Facebook Twitter

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" prowadzone są specjalistyczne terapie dla pacjentów z odleżynami. Jak podkreśla Marzena Korzonek, przewodnicząca zespołu ds. profilaktyki odleżyn w tej placówce, odleżyna to owrzodzenie spowodowane przez ucisk, które rozwija się u osób długotrwale leżących.

Centrum Rehabilitacji Repty
fot. repty.pl

W procesie leczenia odleżyn angażuje się cały zespół specjalistów – lekarzy, pielęgniarki z zakresu leczenia ran, opiekunów medycznych oraz dietetyków. Wsparcie terapeutyczne zapewniają również fizjoterapeuci, mający na celu poprawę krążenia krwi w tkankach.

W tarnogórskim szpitalu GCR „Repty” działa zespół do spraw profilaktyki odleżyn, którego głównym celem jest zapewnienie pacjentowi z owrzodzeniem lub raną przewlekłą profesjonalnej opieki. Zespół podejmuje również działania zapobiegające powstaniu odleżyn podczas pobytu pacjenta w szpitalu.

Zadaniem zespołu jest również podnoszenie świadomości personelu w zakresie nowych technologii i wyrobów medycznych, a także nadzór nad jakością opieki poprzez monitoring ran przewlekłych oraz pacjentów zagrożonych ryzykiem ich powstania.

Każdy pacjent, który jest zagrożony powstaniem odleżyn, ma od razu ustalony plan leczenia i pielęgnacji

– zaznacza Korzonek. W planie tym uwzględniane są specjalne materace przeciwodleżynowe, sprzęt ślizgowy do unikania mikrourazów, a także specjalnie dobrana dieta.

Pacjenci zagrożeni wystąpieniem odleżyn są oceniani według skali Nortona, stworzonej w latach 40. XX wieku przez brytyjską pielęgniarkę, Doreen Norton. Skala ta jest nadal aktualna i służy do prawidłowego i regularnego pielęgnowania odleżyn, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj