Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy Miejski Szpital Zespolony znajdzie dostawcę prądu?

Facebook Twitter

Patrząc na koszty, zapewnienie energii placówkom podobnym do częstochowskiej, było w ostatnich tygodniach nie lada wyzwaniem. Część z lecznic zrezygnowała z odbiorników telewizyjnych czy klimatyzacji, aby ciąć koszty i obniżyć rachunki.

Wyniki wyborów 2023: Wojciech Konieczny może być niemal pewny mandatu senatora

O sytuację pytaliśmy dyrektora częstochowskiego szpitala miejskiego:

Wojciech Konieczny: Przyjęte przez Sejm i Senat rozwiązania mają na celu uspokojenie mieszkańców jak i dyrektorów placówek, czy załóg poszczególnych szpitali – co do tego, że ta energia elektryczna będzie. Mogę stwierdzić, że prawdopodobnie tak będzie, natomiast ceny tej energii trochę nas szokują, bo okazuję się, że zapłacimy o 100% więcej niż w tym roku. Kłopotów z energią nie będzie, ale będzie kłopot jak za tą energię zapłacić. Tutaj oczywiście spodziewamy się pomocy ze strony samorządu i wszystkich tych, którym leży na sercu dobro pacjentów, dobro szpitala.

Jak uważa senator Wojciech Konieczny, na co dzień dyrektor miejskiego szpitala w Częstochowie, kolejny rok może być jeszcze trudniejszy, bo szpitale generują coraz większe koszty, których nie pokrywa kontrakt z NFZ:

Wojciech Konieczny: To co dzieje się w tym roku ze szpitalami, jest szokujące. Ilość kosztów, które spadają na szpitale związane z tzn. ustawą podwyżkową, która zapewniała wzrost wynagrodzeń dla personelu oraz koszty, które rosną o inflację albo wyżej, nie są pokryte przez kontrakt z NFZ i nic nie zapowiada aby były pokryte w przyszłym roku. To jest sytuacja, która może zagrozić istnieniu kilkunastu szpitali w województwie śląskim, w tym niestety zagrożony jest nasz szpital.

Sytuacja pogorszyła się od lipca tego roku, dodaje nasz rozmówca i dotyczy wielu szpitali w regionie i w kraju. Czy jest szansa na jakieś zmiany? Mariusz Osyra dopytywał dyrektora częstochowskiej lecznicy:

Wojciech Konieczny: Agencja Cen Technologii Medycznych i NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia, są poinformowane jakie błędy zostały popełnione i nie można zrzucać winy na szpitale i nimi zarządzających ponieważ nie mogło się tak stać, aby wszyscy zarządzający stracili rozsądek od 1 lipca i nagle zaczęli wydawać nadmierne ilości pieniędzy. Nie. Po prostu została uchwalona ustawa, która nie ma pokrycia  tych pieniędzy we wzrastającym kontrakcie (…).

– o kosztach z jakimi zmaga się służba zdrowia, mówił Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024