Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szpital miejski przygotowuje się na podjęcie studentów na ćwiczenia kliniczne, a UJD informuje o korzyściach

Facebook Twitter

Już od tego roku akademickiego będzie rozwijała się współpraca między UJD a szpitalami w Częstochowie w kwestii szkolenia przyszłych medyków. Chodzi o osoby z drugiego roku kierunku lekarskiego.

Zdalna operacja mechanizm regulacji poziomu żelaza Komórki pochodzące od innych członków rodziny Miejskie programy zdrowotne, szpital miejski, UJD, zdrowotne programy
fot.pixabay

UJD i szpital miejski w Częstochowie współpracują

Są podpisane umowy, a m.in. miejska lecznica przygotowuje się do przyjęcia studiujących na oddziały.

To korzyść generalnie dla Częstochowy, dla miasta, że powstał kierunek lekarski w Częstochowie. Oczywiście jest to trudne zadanie i po stronie częstochowskich szpitali, zarówno miejskiego, jak i wojewódzkiego, też jest postawione zadanie dostosowania się poziomem do tego, żeby móc szkolić lekarzy. Jest to pewne wyzwanie, nieco zaskakujące, ponieważ to jest nowość, że na drugim roku studiów mają studenci już zajęcia kliniczne. Spodziewaliśmy się studentów dopiero w przyszłym roku akademickim, tak jak to było zawsze, że na trzecim roku studiów studenci zaczynali praktyki kliniczne takie prawdziwe.

Studenci powinni rozpocząć praktyki na wiosnę

– mówi dyr. Miejskiego Szpitala Zespolonego – Wojciech Konieczny. Korzyść z akademickiej współpracy jest wielostronna, dla uczelni, dla szpitali, ale też dla pacjentów i samych lekarzy, którym zależy na podnoszeniu kwalifikacji.

Anna Wypych-Gawrońska: Szpitale, lekarze w szpitalach, którzy chcą prowadzić badania, również nasi pracujący teraz w szpitalach w Częstochowie mogą liczyć na to, że uczelnia będzie występować o aparaturę badawczą i uczelnia ma w tym zakresie dużo większe możliwości. Na tych urządzeniach badania naukowe będą prowadzić lekarze ci, którzy będą chcieli do tych badań naukowych. Zachęcamy tych aktualnych lekarzy, którzy są w naszych szpitalach. Mam takie pytania od kadry medycznej i oczywiście tych, którzy będą przychodzić do Częstochowy również. Przecież zapotrzebowanie na kadrę medyczną jest ogromne w naszym mieście i w ogóle w kraju.

Jak mówi prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD w Częstochowie – powstanie klinicznych oddziałów w miejskim czy wojewódzkim szpitalu to sporo korzyści. Obok zajęć dydaktycznych na terenie szpitala będą realizowane badania naukowe, z których wnioski mają być publikowane w specjalistycznych pismach naukowych, a także poruszane podczas konferencji.

Anna Wypych-Gawrońska: Gdy w szpitalach będą powstawać oddziały kliniczne, to warunkiem powstania jest to, aby kierowała nim też osoba z co najmniej stopniem doktora lub doktora habilitowanego. W medycynie jednak kierunek lekarski jest kierunkiem ogólnoakademickim i musi być podbudowany badaniami naukowymi. Nad tym pracujemy i jestem absolutnie przekonana, że tak będzie z każdym kolejnym semestrem.

Szpital Miejski w Częstochowie przygotowuje się na przyjęcie pierwszych studentówkierunku lekarskiego, którzy będą poznawać swój zawód w praktyce:

Wojciech Konieczny: Spodziewamy się na wiosnę studentów drugiego roku. Dostosowaliśmy się, podpisaliśmy umowę. Myślę, że to szkolenie, takie wstępne, już będzie przeprowadzone w tym roku. Następne lata będą na pewno nacechowane intensywną współpracą

– dodaje Wojciech Konieczny, dyrektor częstochowskiej lecznicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj