Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ciemniej na ulicach? Samorząd od 1 grudnia zacznie oszczędzać energię

Facebook Twitter

O coraz wyższych cenach za prąd mówią wszyscy, pieniądze liczą miasta i miasteczka, ograniczając zużycie na swoim terenie. Czy przygasną u nas latarnie, albo rzadziej wyjadą tramwaje? Samorząd robi analizy, ale nie chce uciążliwości dla mieszkańców, słyszymy w magistracie.

fot. czestochowa.pl

Ceny energii dla Częstochowy do końca roku pozostaną bez zmian.

Włodzimierz Tutaj: Jeśli nowa cena energii w przyszłym roku wyniesie faktycznie tyle, ile zapowiada rząd – 785 złotych za megawatogodzinę, będzie to oznaczało wzrost ceny energii elektrycznej o 87% w porównaniu do ceny z tego roku. Jeżeli do tego w przyszłym roku dojdzie podatek VAT, to cena jeszcze będzie znacząco wyższa. Samorządowcy zabiegają o to, aby w tych zapisach ustawowych był zapisany zerowy podatek VAT.

Na razie Częstochowa uniknie bolesnych dla mieszkańców rozwiązań oszczędnościowych, zmniejszających nasz komfort życia, mówi Włodzimierz Tutaj – rzecznik w magistracie. Miasto nie chce np. ciąć rozkładów jazdy tramwajów:

Włodzimierz Tutaj: Trwa analiza możliwości oszczędnościowych w przyszłym roku, a w zasadzie od grudnia bieżącego roku. Trzeba też mieć świadomość, że nie we wszystkich obszarach oszczędności są możliwe. Na przykład: w tej chwili do tramwajów przesiadła się znaczna część pasażerów, którzy wcześniej korzystali z linii autobusowych, więc ograniczenie w kursowaniu tramwajów byłoby sprzeczne z interesem społecznym i nieuzasadnione ani logistycznie ani logicznie. Natomiast nie wiadomo, czy rzeczywiście takiej konieczności nie będzie w przyszłym roku. Inny przykład: spółki wodno-kanalizacyjne też nie wyłączą wody na określone godziny by zaoszczędzić prąd.

Niektóre samorządy w związku z cenami energii zapowiedziały częściowe wyłączenia oświetlenia ulicznego. Czy tak będzie w Częstochowie?

Włodzimierz Tutaj: Jeżeli chodzi o oświetlenie ulic, w tym roku Miejski Zarząd Dróg ma zabezpieczenie w ramach taryf uzyskanych w zeszłorocznej edycji przetargu. Miasto nie chce ograniczenia oświetlenia w miejscach, gdzie jest ono szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nad konkretnymi rozwiązaniami miasto w tej chwili pracuje. Wiadomo, że oszczędność energii jest zawsze ważna i my w sposób racjonalny staramy się  z tej energii korzystać.

Wyjaśniał Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta. Od 1 grudnia samorząd ma wprowadzać działania oszczędnościowe, a te będą weryfikowane przez rząd.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023