Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co z darmowym testowaniem w częstochowskich aptekach? Czy będzie możliwe? Pytamy izbę aptekarską

Facebook Twitter

Mieszkańcy pytają od kilku dni o darmowe testy na koronawirusa w aptekach. Tymczasem część z aptek przygotowuje się do darmowego testowania pacjentów. To dwie różne rzeczy, podkreślają farmaceuci.

fot. Pixabay

W skali kraju na razie mały ułamek aptek zdołano przygotować do prowadzenia takiej procedury dla klientów. Jak to wygląda u nas? Pytaliśmy prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Częstochowie:

To głównie zależy od kierowników aptek, bo to oni muszą określić, czy mają możliwości i warunki ku temu i czy chcą testować, bo nie wszystkie na pewno będą tym zainteresowane. Myślę, że głównie będą to te apteki, które przeprowadzają szczepienia. One wyznaczą inne dodatkowe pomieszczenia, w których będzie można bezpiecznie testować pacjentów.

Jak dodaje prezes izby Przemysław Orlikowski, faktycznie po rządowych zapowiedziach, aptekarze zostali uprawnieni do testowania w czasie pandemii:

Od 27 stycznia farmaceuci nabyli uprawnienia i będą mogli wykonywać testy antygenowe w kierunku Sars Cov 2. Te badania będą bezpłatne. Dwa dni wcześniej ukazał się komunikat Ministra Zdrowia, który określił zasady bezpieczeństwa, wymogi, wyposażenie pokoju opieki farmaceutycznej, do testowania Wobec powyższego my aptekarze potrzebujemy przynajmniej kilku dni na doposażenie aptek, na osprzętowanie, ponadto na wyznaczenie odpowiednich pokojów, w których bezpiecznie będzie można te testy wykonywać.

– dodaje Przemysław Orlikowski, prezes Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Darmowe testowanie będzie zapewne mogło odbywać się przynajmniej w części z naszych punktów aptecznych. Nie każda posiada bowiem odpowiednie zaplecze czy dodatkową powierzchnię, gdzie mogłaby testować pacjentów.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj