Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ciekawostki i fakty na temat zwierząt. Poznaj te niezwykłe stworzenia!

Facebook Twitter

W dniu, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, zastanówmy się nad niezwykłością tych stworzeń, które są nieodłącznym elementem naszego ekosystemu. Choć żyją obok nas, często niewiele o nich wiemy. Dzielimy się z Wami kilkoma fascynującymi faktami na temat zwierząt.

fakty na temat zwierząt

Fakty na temat zwierząt. Gepardy biją rekordy prędkości

Najszybszym lądowym zwierzęciem jest gepard, który może osiągnąć prędkość do 112 km/h w zaledwie 3 sekundy. Z kolei w powietrzu króluje sokół wędrowny, którego prędkość w locie pikującym może osiągnąć prędkość niemal 390 km/h.

Fakty na temat zwierząt. Zmysły węchu i echolokacja

Najlepszy zmysł węchu należy oczywiście do psów, jednakże bardzo dobrym węchem mogą pochwalić się również słonie, szczury i krowy. Z ciekawej umiejętności korzystają natomiast nietoperze, które swoją orientację opierają na echolokacji, dzięki czemu potrafią zlokalizować swoje ofiary i unikać przeszkód w locie.

fot.pixabay

Fakty na temat zwierząt. Mimetyzm

Mimetyzm to inaczej skłonność do naśladowania otoczenia. W tej dziedzinie bardzo dobrze wyspecjalizowały się jaszczurki i patyczaki. To bardzo ważna umiejętność, która pozwala zwierzęciu ”zniknąć” przed drapieżnikiem. Najbardziej znanym przykładem wtapiania się w otoczenie jest kameleon, który w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, potrafi zmienić kolor.

fot.pixabay

Fakty na temat zwierząt. Długość życia

Najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie jest gąbka scolymastra joubini, która potrafi przeżyć 15 000 lat. Bardzo długą żyją również rekiny polarne, najstarsze osobniki mogą dożyć prawie 400 lat. Rekordową długością życia wśród ssaków może pochwalić się wal grenlandzki, który pływał po naszej planecie przez 211 lat.

fot.pixabay

Fakty na temat zwierząt. Tworzenie społeczności

Jest to dość powszechnie spotykane zjawisko. Budowanie społeczności zwiększa szanse na przeżycie i przedłużenie gatunku. Ciekawostką jest jednak system komunikowania się, który bardzo dobrze wypracowały delfiny. Te wodne ssaki potrafią komunikować się zarówno pomocą gestów – pozy, obroty, skoki, różne ruchy ogonem, płetwami, jak i za sprawą dźwięków, zwłaszcza impulsów ultradźwiękowych. Dodatkowo delfiny potrafią rozpoznawać siebie nawzajem, co może sugerować ich wysokim poziom inteligencji społecznej.

fot.pixabay

Fakty na temat zwierząt. Niezwykłe zdolności regeneracyjne

Mistrzem regeneracji jest gekon – wystarczy mu trzydzieści dni, aby odzyskać utracony ogon. Jednak u większości jaszczurek cały proces regeneracji pochłania bardzo dużo energii i trwa nieco dłużej. Nowy ogon jest też znacznie krótszy. Ciekawą strategie wykorzystują natomiast kraby, które, w przypadku zagrożenie zrzucają jedno z odnóży lub jedno ze szczypiec jako wabik, a same uciekają do kryjówki przed drapieżnikiem. Podobnie jak w przypadku gekonów również potrafią odbudować utraconą kończynę.

fot.pixabay

Fakty na temat zwierząt. Jaki zwierzak jest najsilniejszy?

O sile tych zwierząt słyszał chyba już każdy, jednak w osłupienie mogą wprowadzić liczby. Oczywiście różnią się w zależności od gatunku, ale najsilniejsze mrówki potrafią unieść nawet 50 razy cięższy ładunek od swojej wagi.

Jakie zwierzaki w domach mają słuchacze Radia Jura? Zobaczcie na naszym fanpage:


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024