Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląskie ZOO przywitało na świecie żyrafę. To szczególne narodziny, bo aż po siedmiu latach przerwy

Facebook Twitter

Śląskie ZOO 18 września przywitało małą żyrafę. Rodzicami są Lindani i Iroko – samiec, który sprowadzony został do Chorzowa w ubiegłym roku. Młoda samiczka jest silna i zdrowa – nie odstępuje na krok swojej mamy, do której jest bardzo podobna.

Śląskie ZOO
Śląskie ZOO ma małą żyrafę/ Fot. mat. prasowe

Śląskie ZOO przywitało na świecie żyrafę

Ma 1,80 metra wzrostu i jest podobna do mamy. Na niektórych plamach na klatce piersiowej widać u niej charakterystyczne, jaśniejsze punkty w kształcie gwiazdek, podobne do tych, które na swoim ciele ma Lindani. Żyrafy przychodzą na świat z indywidualnym, wyjątkowym wzorem plam. Wzór ten nie zmienia się przez całe życie.

Młode wraz z matką większość czasu spędza w budynku. Przy ładnej pogodzie można zobaczyć ją także z matką na wybiegu zewnętrznym. Młoda żyrafa nie ma jeszcze imienia. Zostanie wybrane w niedalekiej przyszłości, gdy opiekunowie lepiej poznają je charakter.

Śląskie ZOO ma małą żyrafę – zobaczcie wideo

Śląskie ZOO po siedmiu latach przerwy ma małą żyrafę – to ogromny sukces

Narodziny żyrafy to ogromny sukces związany z realizacją podstawowej misji ogrodu zoologicznego, jaką jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt poprzez tworzenie tzw. żywych banków genów. Ogrody zapewniają bezpieczne i zbliżone do naturalnych warunki życia zwierząt należących do rzadkich w naturze gatunków. Każdy nowonarodzony osobnik jest szansą na zachowanie gatunku dla przyszłych pokoleń i w razie konieczności, zapewnia możliwość powiększenia liczebności, a nawet całkowitego przywrócenia gatunku do jego naturalnego środowiska. Stąd też koordynatorzy hodowli poszczególnych gatunków czuwają nad odpowiednią wymianą zwierząt pomiędzy ogrodami – tak by w każdym ogrodzie stada złożone były ze zwierząt odpowiednio dobranych pod względem pokrewieństwa.

Młoda żyrafa w śląskim ZOO

Śląskie ZOO

Żyrafy siatkowane

Żyrafy siatkowane (Giraffa camelopardalis reticulata), nazywane czasami żyrafami somalijskimi. Jest to podgatunek żyrafy zamieszkujący północną Kenię. Żyrafy siatkowane wyróżnia charakterystyczne umaszczenie w postać siatki – cienkie linie jasnego koloru odgraniczają duże pola kasztanowego brązu. Dorosłe osobniki tego podgatunku osiągają wysokość około 5m (samce) oraz 4m (samice). Noworodki mierzą około 1.7m. Waga dorosłego samca wynosi około 1000 kg, natomiast jego partnerki- średnio 700 kg, nowonarodzone ciele około 55 kg.

Żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (kategoria EN w Czerwonej Księdze Gatunków). Dane z 2021 r. wskazują, że w środowisku naturalnym występuje obecnie około 16 tys. osobników tego gatunku.

Źródło: Mat. prasowy – Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj