Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Centra przesiadkowe w Częstochowie i więcej tablic z informacjami. Inwestycje MPK

Facebook Twitter

Jest już umowa w ramach partnerstwa na rzecz lepszej komunikacji. Podpisana została przez przedstawicieli władz Częstochowy oraz Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego.

Centra przesiadkowe w Częstochowie

Wspólnie zrealizują unijny projekt związany z rozbudową systemu informacji pasażerskiej. Dotyczy także inwestycji m.in. na placu Rady Europy, na Północy i na Promenadzie Niemena.

Włodzimierz Tutaj: Projekt, który ma służyć rozwojowi transportu publicznego oraz poprawiać możliwości komunikacyjne w mieście, ma być dofinansowany przez Unię Europejską. Planowane są inwestycje w takich lokalizacjach jak Plac Rady Europy, tam ma powstać węzeł Centrum. Będzie to inwestycja połączona z rewitalizacją placu przed dworcem kolejowym. Węzeł Gombrowicza wraz z promenadą Niemena przewiduje się budowę ścieżki rowerowej przy ulicy Kiedrzyńskiej, połączenie jej z ciągiem pieszo rowerowym Promenady Niemena.

Ma to być również inwestycja w centra przesiadkowe w Częstochowie i regionie

– mówi Włodzimierz Tutaj – rzecznik Urzędu Miasta.

Trwają testy zeroemisyjnego autobusu w Częstochowie

Fot. czestochowa.pl

Chodzi o to, aby można było łatwo przesiadać się między różnymi środkami komunikacji i ułatwić wygodne korzystanie z komunikacji publicznej, systemu rowerów miejskich czy pieszej rekreacji.

Włodzimierz Tutaj: Na samej Promenadzie Czesława Niemena także planowane są zmiany i powstanie także ścieżka rowerowa oraz parking i pętla autobusowa przy ulicy Gombrowicza. Trzecią lokalizacją na terenie Częstochowy będzie węzeł Przyjemna – Gościnna na wylocie drogi wojewódzkiej 908 w kierunku Konopisk, na wysokości końcowej pętli autobusowej MPK. Przewidziane jest ustawienie i podłączenie kolejnych tablic systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Dodatkowo na przystankach ma przybyć minimum 65 nowych tablic z informacjami o kursowaniu MPK dla pasażerów. Aktualnie działa ich w mieście 50. Projekt, który wpisuje się w program „Lepszej Komunikacji w Częstochowie” jest kosztownym przedsięwzięciem.

Włodzimierz Tutaj: Całkowity koszt zadania to 45 milionów złotych, z czego 38 milionów złotych ma pochodzić z dofinansowania unijnego ze środków, którymi będzie dysponował Subregionu Północny. Wniosek o dofinansowanie będzie składany w pierwszym kwartale 2024 roku. Realizacja projektu w formule zaprojektuj i zbuduj, może rozpocząć się najwcześniej w czwartym kwartale przyszłego roku, a zakończyć najpóźniej w 2029 roku.

W całym subregionie w ramach zawartego partnerstwa planowanych jest 16 centrów przesiadkowych, dodaje rzecznik w częstochowskim magistracie Włodzimierz Tutaj.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj