Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Autostrady A1 i A4 zyskały system łączności alarmowej

Facebook Twitter

140 kolumn alarmowych zamontowano na autostradzie A1 pomiędzy węzłem Pyrzowice a granicą z Czechami oraz na A4 od węzła Gliwice Sośnica aż za węzeł Katowice Murckowska. Łącznie sygnalizatory pojawiły się na blisko 120 kilometrach obu autostrad.

gov.pl

Kolumny alarmowe ustawiono także w Miejscach Obsługi Podróżnych, w naszym regionie to Mszana, Rowień i Knurów. Cały system łączności alarmowej podłączony jest do kabla światłowodowego, a sygnał z kolumn alarmowych trafia do Centrum Dyspozytorskiego – Punktu Informacji Drogowej zlokalizowanego w siedzibie Rejonu w Zabrzu. Kolumny alarmowe są zasilane ekologicznym systemem poprzez panele fotowoltaiczne i baterie.

Wyposażenie autostrady w dodatkową infrastrukturę zwiększy poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

– zauważa Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Najważniejszą częścią tego systemu są kolumny alarmowe – zlokalizowane i wykonane tak, aby były łatwe do odnalezienia nawet w warunkach słabej widoczności. Kolumny są łatwe w obsłudze, bowiem nie wymagają używania rąk w trakcie rozmowy. System łączności alarmowej funkcjonuje już na całym przebiegu autostrady A4, czyli od granic województwa śląskiego i opolskiego aż za Węzeł Katowice Murckowska oraz na autostradzie A1 od granicy z Czechami aż do Węzła Pyrzowice. Koszt tej inwestycji wraz z utrzymaniem systemu przez następne 4 lata to ponad 11 mln złotych.

Każda z kolumn jest odpowiednio oznakowana – widnieje na niej symbol słuchawki oraz znak SOS. Dodatkowo jej lokalizację wskazuje oznakowanie na słupkach hektometrowych symbolem słuchawki telefonicznej. Oznakowanie to prowadzi w kierunku do najbliższej kolumny.

fot. gov.pl

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023