Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aplikacja Lepsza Częstochowa już działa. Co można w ten sposób zgłosić? O czym informować?

Facebook Twitter

Aplikacja Lepsza Częstochowa to nowe narzędzie dla mieszkańców, które pozwala przekazywać informacje o nieodśnieżonych chodnikach czy dziurawych drogach. Skorzystacie?

aplikacja Lepsza Częstochowa

Możemy w prosty sposób zgłaszać usterki i problemy w naszym mieście – chodzi o nieprawidłowe parkowanie, awarie, dziury w drodze czy przypadki dewastacji. Już działa aplikacja Lepsza Częstochowa, przygotowana i uruchomiona przez miejscowy samorząd. Wystarczy wybrać kategorię interwencji, zrobić zdjęcie, nacisnąć lokalizowanie i wysłać zgłoszenie.

Krzysztof Matyjaszczyk: Musimy nadążać za zmieniającą się rzeczywistością. Coraz częściej ludzie chcieliby po pierwsze mieć realny wpływ na to, w jakim otoczeniu żyją, mieć wpływ na to, żeby poprawiać to otoczenie, dlatego daliśmy im do ręki narzędzie, aby mogli wpływać właśnie na wygląd, bezpieczeństwo, wygodę tej przestrzeni publicznej, w której funkcjonują. To też jest sprawa związana z lepszą komunikacją pomiędzy mieszkańcami, a jednostkami miasta. Ta komunikacja będzie dwustronna. Mogą mieszkańcy sami zgłaszać swoje propozycje, z drugiej strony mogą być informowani o wielu różnych wydarzeniach.

Aplikacja Lepsza Częstochowa jest prosta w obsłudze, intuicyjna

„Pojawiają się w mieście zdarzenia i sytuacje, które muszą zostać szybko zgłoszone”, mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. „Do tego przyda się nowe narzędzie”. W prosty sposób możemy zarówno przekazywać informacje jak i samemu być informowanym. Działanie aplikacji Lepsza Częstochowa opisuje Marek Czerwiński, dyrektor Urzędu Miasta.

Marek Czerwiński: Dla przykładu mogą mieszkańcy zgłaszać dzikie wysypisk, a  źle zaparkowane samochody czy nie skoszona trawa, nie ośnieżony teren i wszystko to, co uznają za stosowne. Mają kategorię do wyboru, wybierają sobie odpowiedni temat. Po zgłoszeniu z drugiej strony operator  tej aplikacji, który już został przeszkolony i wie co dalej z tym robić. Tam jest kanał ostrzegawczy naszych regionalnych systemu ostrzegania, gdzie najważniejsze komunikaty o stanie pogodowym czy różnych utrudnieniach w mieście są przekazywane. Ona jest przejrzysta jak 7 ikon podstawowych, nie ma tam za bardzo możliwości nawet się zgubić. Wybieramy ikonkę Zgłoś, a potem jak za rękę jesteśmy kierowani, co należy wypełnić.

Do pobrania za darmo – aplikacja Lepsza Częstochowa

Pomysłodawcą i inicjatorem uruchomienia takiej „interwencyjnej” aplikacji był prezydent miasta. Znajdziemy ją na urządzenia mobilne w sklepach Google Play oraz Appstore. Trzeba pamiętać, że zgłoszenia mogą dotyczyć jedynie przestrzeni miejskiej oraz mienia publicznego, a nie prywatnych spraw.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj