Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filharmonia Częstochowska zaprasza na wyjątkowy koncert „Bicie serca w rytm Chopina”

Facebook Twitter

Filharmonia Częstochowska zaprasza na koncert, który klimatem wprowadzi melomanów w klimat Święta Niepodległości.

Filharmonia Częstochowska
FB Filharmonia Częstochowska/ zdjęcie ilustracyjne

Piękna polska muzyka w piątkowy (10.11.) wieczór wprowadzi nas w klimat Święta Niepodległości (11.11.). Filharmonia Częstochowska, a raczej filharmonicy i dyrektor Adam Klocek obiecują wyjątkowo uroczysty wieczór, nie tylko dla melomanów. Usłyszymy słynne, niemal symboliczne utwory.

Adam Klocek: Przepiękny, młodzieńczy, ale niezwykle dojrzały koncert e-moll Fryderyka Chopina. Myślę, że tego dzieła nie trzeba nikomu przedstawiać, ale warto powiedzieć, że w roli solisty laureat I nagrody konkursu imienia Bronisława Hubermana sprzed kilku lat, pan Mischa Kozłowski, obecnie już uznany solista i kameralista, znakomity, młody, jeszcze wciąż można powiedzieć pianista. Jeden z najlepszych polskich wirtuozów tego instrumentu.

W programie patriotycznego wieczoru znalazł się koncert fortepianowy Chopina oraz piękne polonezy. Przy tej okazji czeka nas niedawno odkryta historyczna niespodzianka.

Adam Klocek: Do tego trzy bardzo ciekawe polonezy, polonez Fryderyka Chopina, A dur zinstrumentalizowany na orkiestrę symfoniczną, więc w wersji orkiestrowej tym razem, a do tego dwa bardzo ciekawe polonezy:  polonez Karola Kurpińskiego, jednego z najwybitniejszych wczesnoromantycznych polskich kompozytorów oraz polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Okazało się dwa miesiące temu, że nie jest to wcale polonez Ogińskiego, jak przez 200 lat uważano, a autorem jest Kacper Napoleon Wysocki.

Taki koncert pełen polskiej muzyki to już tradycja obchodów 11 listopada. Jak dodaje dyr. Adam Klocek z Filharmonii Częstochowskiej, wieczór muzyczny będzie miał też część oficjalną.

Adam Klocek: Zawsze jest część oficjalna, kiedy występuje pan prezydent. Później mamy część muzyczną. Ostatnio było to śpiewanie pieśni patriotycznych, razem z publicznością, wszyscy mogli śpiewać wspólnie z orkiestrą symfoniczną. (…) Zawsze muzyka polska właśnie króluje w nasze Święto Niepodległości, ponieważ mamy się czym pochwalić. Mamy wielu wybitnych kompozytorów, a szczególnie geniusza światowej miary, czyli naszego wielkiego Chopina.

Zapraszamy, początek o godz. 19.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023