Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sprawdź aktualną sytuację na rynku pracy. PUP w Częstochowie udostępnia barometr zawodów

Facebook Twitter

Barometr zawodów udostępnia Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie. To narzędzie, dzięki któremu poszukujący pracy łatwiej znajdą zajęcie na terenie naszego regonu.

PUP w Częstochowie udostępnia barometr zawodów

O szczegółach informuje Piotr Urbaniak, dyrektor PUP w naszym mieście:

Piotr Urbaniak: Wskazuje na sytuację na rynku pracy i zawody najbardziej poszukiwane na rynku pracy, gdzie tych pracowników przedsiębiorcy poszukują. Tam są trzy kategorie: zawód deficytowy, czyli ten, gdzie pracownicy są poszukiwani i nie ma ich na rynku pracy, równorzędny, gdzie rynek pracy wchłania tych pracowników, którzy są i następuje tutaj równowaga oraz nadwyżkowy, gdzie, gdy mamy takie wykształcenie, jesteśmy w tym dobrzy, tu będzie nam troszeczkę trudniej znaleźć pracę, ponieważ liczba osób chętnych do pracy w danym zawodzie jest większa niż zapotrzebowanie na rynku pracy i te oferty pracy.

Barometr zawodów to narzędzie internetowe, którego z łatwością skorzystacie:

Piotr Urbaniak: To bardzo fajne narzędzie dla osób, które rozpoczynają naukę w szkołach średnich, w szkołach wyższych, żeby się zapoznać z tym narzędziem, żeby zobaczyły, jak rynek pracy się kształtuje. To jest narzędzie, które jest tworzone przez Wojewódzki Urząd Pracy, w tym wypadku na Śląsku w Katowicach, ale również przez wszystkie powiatowe urzędy pracy dla danego powiatu, na którym te urzędy funkcjonują. Biorąc również udział w tym badaniu, specjaliści z dziedziny rynku pracy, z dziedziny przedsiębiorczości, przedsiębiorcy, doradcy zawodowi, doradcy klienta, pośrednicy pracy, specjaliści i one są określane dla każdego powiatu osobno.

PUP w Częstochowie Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie

PUP w Częstochowie

Od teraz możemy łatwo i szybko sprawdzić jakie zawody w naszym rejonie są aktualnie deficytowe i najbardziej poszukiwane. Wystarczy
wejść na stronę PUP w Częstochowie i odnaleźć barometr zawodów:

Piotr Urbaniak: To jest barometr stworzony na dany rok, czyli co roku takie badania są przeprowadzane. Myślę, że te 365 dni, czyli dokładnie ten rok, jest wystarczającym do tego, żeby nie robić tego badania częściej, ponieważ rynek pracy aż tak szybko się nie zmienia, on nie jest aż tak bardzo dynamiczny i ten roczny okres, gdzie są przedstawiony barometr na 2024 rok i badania są za 2023 w tym wypadku prowadzone, jest fajny, wystarczający i to narzędzie rzeczywiście się sprawdza.

Za sprawą barometru zawodów poznamy aktualną sytuację na rynku pracy zarówno w naszym powiecie, jak i województwie. Narzędzie jest proste w obsłudze i bardzo intuicyjne:

Piotr Urbaniak: Wystarczy wejść w wyszukiwarkę jakąkolwiek i wyszukać Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach bądź Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie albo wpisać sobie jako narzędzie pomocnicze barometr zawodów dla całej Polski, jak również dla województwa śląskiego i poszczególnych powiatów województwa śląskiego, wyświetli nam się informacja w tym zakresie.

Mówił Piotr Urbaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024