Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Facebook Twitter

Według danych WHO, depresją jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Dlatego upowszechniamy wiedzę na temat tej podstępnej choroby, która dotyka co raz więcej ludzi w okresie lockdownu. Od wybuchu epidemii, niestety także w niektórych przypadkach problemy natury psychicznej pogłębiły się.

fot. Free-Photos/ Pixabay

Dlatego warto wiedzieć, że w naszym mieście funkcjonuje takie miejsce jak Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej, gdzie czeka na nas m.in. wsparcie psychologiczne:

Jak sama nazwa wskazuje, z jakimkolwiek kryzysem można tutaj przyjść i nieraz trzeba mieć taką odwagę, żeby przyjść albo wykręcić numer telefonu, bo niekoniecznie trzeba być osobiście. Można zadzwonić, można wysłać prośbę o pomoc mailowo. W początkach pandemii byliśmy zamknięci, bo nie było wiadomo jak działać, ale teraz jesteśmy zabezpieczeni – są maseczki, pleksy i od maja po takim wtórym otwarciu cały czas pomagamy. Można do nas przychodzić. Ja bym apelowała, żeby nie zostawać z tymi problemami, z emocjami, ze smutkiem, ze swoim lękiem, obawami samemu, bo kiedy ten lęk się z siebie wydobędzie to on staje się jednak dużo mniejszy.

Przekonywała Ewa Lichterowicz z Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Jakie są pierwsze objawy depresji? Wyjaśnia Zbigniew Piechocki – psychoterapeuta:

Zwrócę uwagę na to, by rodzice rozmawiając z młodymi ludźmi, ale też młodzież, analizując swoje relacje z innymi, żeby zwracali uwagę na długo trwający smutek, ponieważ czas trwania, nasilenie tego smutku decydują o tym, czy mamy do czynienia z depresją, ograniczenie lub rezygnacja z zainteresowań, poczucie beznadziei, niskie poczucie własnej wartości, spadek energii, nadmierna męczliwość lub w przypadku młodzieży nadmierna agresja nieadekwatna do wieku rozwojowego. 

Nie warto czekać z problemem – dodaje Ewa Lichterowicz – szefowa Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej:

Porównując do przychodni zdrowia to można powiedzieć, że ambulatoryjnie, ale można przychodzić. Jest otwarte, tylko trzeba być w maseczce, umówić się wcześniej, ale nawet można przyjść – jak ktoś chce to może przyjechać i jest tutaj cały czas interwent kryzysowy, który udziela – jak lekarz pierwszego kontaktu – udziela wsparcia, pomaga, kiedy tego sytuacja wymaga. Są też psycholodzy, terapeuci, więc taki wachlarz pomocy jest duży i jest to pomoc osób wykwalifikowanych, z dużymi kompetencjami i jest to pomoc skierowana do dorosłych i do dzieci i młodzieży, kiedy oczywiście rodzice dziecko lub takiego młodego człowieka tutaj przyprowadzą. Są osoby, które z młodzieżą też pracują.

Niestety również depresja dopada coraz więcej młodych osób:

To choroba, która jest – powiedziałbym – bardzo demokratyczna. Ona może dotknąć każdego człowieka. Dane statystyczne pokazują, te najbardziej takie rozbudowane dane wskazują, że nawet 1 na 3 nastolatków doświadcza depresji. I to jest bardzo ważne, co rodzice mogą mówić do dzieci, takie mówienie: „przestań się wygłupiać, to ci przejdzie”, „co ty robisz, nic w życiu nie osiągniesz”, jeżeli mamy do czynienia z depresją nie jest pomocne. Pomocne jest towarzyszenie dziecku, zapewnianie go o swojej pomocy, o miłości, bycie rodzicem, bycie w każdej chwili i fizyczne, i emocjonalne. 

Dodawał psychoterapeuta. Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej organizowało przed wybuchem pandemii spotkania grupy w wsparcia. Ze względu na obostrzenia- działania przeniesiono do mediów społecznościowych:

Prowadzi to nasza pani psycholog. Sporo osób – jak mówię – ponad 100 osób korzysta i jest tam udzielane wsparcie. Osoby, które tutaj chodziły do grup wsparcia kontaktują się telefonicznie czy na messangerach, także jest taka możliwość, że można utworzyć taką grupkę na messangerze, ale ja chcę podkreślić, że do nas można przyjść, bo jednak taka rozmowa człowiek z człowiekiem, twarzą w twarz. telefon tego nie zastąpi czy mail. Aczkolwiek dla części osób bezpieczniejsze jest, żeby zadzwonić, bo są anonimowi. Nie każdy ma taką odwagę, żeby przyjść, więc bardzo zapraszamy. Mamy też hostel, w którym można się schronić, bo też szukają pomocy osoby, które doświadczają różnorakiej przemocy, czy fizycznej, czy psychicznej i też hostel jest czynny i też tu są osoby, którym pomagamy i one tu mieszkają i w związku z tym, że jest ten hostel, ośrodek jest czynny całą dobę.

Jeśli potrzebujesz wsparcia? Nie czekaj! Telefon do Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej to 34 366-31-21.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj