Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Złota Maska dla Teatru Mickiewicza za spektakl „Kandyd, czyli optymizm”

Facebook Twitter

To ogromny sukces, ale i zasłużona nagroda dla bardzo udanego przedstawienia. Złota Maska - najważniejsza w województwie teatralna nagroda trafiła do Teatru Mickiewicza za spektakl "Kandyd, czyli optymizm".

Fot. Facebook: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Złota Maska dla Teatru Mickiewicza. „Kandyd, czyli optymizm” nagrodzony

Ten tytuł w reżyserii Rafała Szumskiego okazał się bezkonkurencyjny w rywalizacji z propozycjami z innych śląskich scen.

Antoni Rot: I myślę, że treść ciągle ta myśl oświecona i to, że nie rozbijamy się między pesymizmem a optymizmem, i nie wiadomo tak naprawdę nie jest ostatecznie określone, co wygrywa. My wszyscy gdzieś tam jesteśmy utopieni w rozdwojeniu między czymś a czymś i pokazane w kontekście historycznym, bo te rzeczy się wydarzyły naprawdę, które są opisane w Kandydzie. I to, że to nagle zaczyna być współczesne, że to jest tak bliskie nam. I także ta metafora jest ściągnięta prawie na ziemie i do naszej rzeczywistości, m.in. polskiej, europejskiej, światowej.

W czym sukcesu spektaklu upatrują nasi aktorzy? Pytaliśmy nie tylko Antoniego Rota, ale i Adama Hutyrę:

Adam Hutyra: Jest świetnie pomyślane przez naszego reżysera Rafała Szumskiego. Jest fantastyczna muzyka na żywo grana przez kwartet filharmonii, który robi też świetną robotę w tym przedstawieniu. To przedstawienie jest dowcipne. Oczywiście też czasami uderzamy w trochę poważniejsze tony, natomiast tam się bardzo dużo dzieje. Dla aktorów jest to wyzwanie, ale też zarazem zabawa, bo gramy po kilka różnych postaci, błyskawicznie zmieniamy się w kulisach. Wszystko to razem stanowi taką jakość, która zwróciła na siebie uwagę, żeby ten konkurs wygrać.

– mówią o „Kandydzie…” aktorzy częstochowskiego teatru.

„Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a w reżyserii Rafała Szumskiego okazał się najlepszym spektaklem 2022 roku

To historyczny sukces

– dodaje aktor Maciej Półtorak.

Maciej Półtorak: Myślę, że niezwykle udana realizacja. Bardzo wiele przygód filozofa Kandyda aktualizuje się w naszej codzienności, rzeczywistości, w przestrzeni publicznej, politycznej. Te odnośniki wręcz są tak bezpośrednie, że nic dziwnego, że publiczność reaguje często bardzo żywiołowo. To jest spektakl niezwykle dynamiczny oraz właściwie cały zinstrumentowany przez kwartet smyczkowy, gdzie fantastycznie w stylu beethovenowskim zaaranżował już wcześniejsze kompozycje Karol Nepelski. Kwartet smyczkowy jest to cały czas na scenie.

Teatr im. Adama Mickiewicza po raz pierwszy otrzymał Złotą Maskę za najlepszy spektakl roku.

Gratulujemy!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024