Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ostrożnie na lodzie! Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe. Apelują też do młodzieży [WIDEO]

Facebook Twitter

Zima zagościła u nas na dobre, dlatego strażacy w Częstochowie zorganizowali ćwiczenia ratownictwa lodowego. Wykorzystali do tego zamarzniętą nawierzchnię na zbiorniku wodnym w Olsztynie.

Ostrożnie na lodzie
fot. www.gov.pl/web/kmpsp-czestochowa

Ostrożnie na lodzie – apele strażaków przed feriami

Ćwiczenia trwały 3 dni i miały pokazać również mieszkańcom, jak kruchy i niebezpieczny może być lód. Ważne, aby przed feriami uczulić na to dzieci.

Marcin Caban: Zimowa aura kusi miłośników ślizgawek, jednak kontakt z wodą przy ujemnej temperaturze może okazać się tragiczny w skutkach. Po kilku dniach mrozów warstwa lodu nie zapewni nam bezpieczeństwa. Jest cienka i krucha. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na nasze pociechy, które zaczną urządzać sobie zabawę na częściowo zamarzniętych akwenach. Ryzyko, jakie niesie ze sobą wejście na kruchy lód, jest bardzo duże. Po wpadnięciu do wody w warunkach zimowych dochodzi do hipotermii, czyli bardzo szybkiego wychłodzenia organizmu, co stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Ostrożnie na lodzie! Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe.

Jak mówi mł. bryg. Marcin Caban z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, panujące przez kilku dni znaczne przymrozki powodowały zamarzanie rzek i jezior. Mundurowi przestrzegają jednak, że zabawa na takich zbiornikach wodnych może być bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia.

Marcin Caban: Uprawianie sportów na zamarzniętych zbiornikach wodnych zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ lód nigdy nie ma tej samej grubości na samym akwenie. W zależności od pogody oraz ukształtowania i charakterystyki zbiornika, wchodzenie na lód bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu sytuacyjnego może doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy zatem, że chcąc jeździć na łyżwach, należy korzystać wyłącznie ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Należy pamiętać, że zabawa na zamarzniętych jeziorach, stawach czy gliniankach jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie.

Zima to czas zabaw na lodzie i śniegu. Należy jednak pamiętać, że zamarznięte akweny wodne nie są miejscem, które nadają się do zimowych zabaw. Dla łyżwiarzy mundurowi proponują prawdziwe lodowiska. Jeżeli ktoś wybiera się w rejon dzikiej ślizgawki na zamarzniętym zbiorniku, ważne, aby wiedziały o tym inne osoby i rodzina.

Marcin Caban: Poinformuj inne osoby, gdzie się znajdujesz. Najlepiej wybierz się z osobą zaufaną, która w razie potrzeby będzie umiała udzielić stosownej pomocy. Zabierz ze sobą jakieś środki asekuracyjne, np. długą linę czy kamizelkę asekuracyjną. Sprawdzaj wytrzymałość lodu. W sytuacji, w której lód się jednak załamie nie wpadaj w panikę i zachowaj spokój. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody. Jeśli uda ci się wydostać z wody, nie stawaj, tylko czołga się w kierunku brzegu.

Przestrzegał Marcin Caban z miejskiej komendy Straży Pożarnej.


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj