Zielone ściany pojawią się niebawem w Częstochowie. Macie propozycje, gdzie mogłyby „zakwitnąć”? CUK czeka na podpowiedzi
Centrum Usług Komunalnych poszukuje najlepsze miejsca w Częstochowie dla 12 „zielonych ścian”. W tym roku mają pojawić się w 12 częstochowskich dzielnicach, a jest to projekt, który przeszedł w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego.
Magistrat prosi o propozycje miejskich budynków:
Oczywiście one są ograniczone tylko do budynków publicznych: szkół, instytucji miejskich. Natomiast w 12 dzielnicach pojawią się nowe ściany. Nas cieszy w CUKu to, że pojawi się nowa w dzielnicy Stradom, gdzie mieszkańcy narzekają na jakość powietrza, czy na Lisińcu, bo tam też stare piece powodują zanieczyszczenia, więc mamy nadzieję, że dzięki tym ścianom lepiej. Mamy nadzieję, że w kwietniu, maju będziemy mogli już je oglądać na żywo w mieście
– zapowiada Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, prosząc o propozycje budynków miejskich – szkół, przedszkoli, bibliotek i innych instytucji, na których moglibyśmy te zielone ściany założyć. Propozycje można nadsyłać do CUK:
Wychodzimy z założenia, że mieszkańcy danej dzielnicy wiedzą lepiej gdzie może powstać. Jesteśmy otwarci na to, żeby propozycje tych ścian przychodziły do nas na maila na adres zielona@cuk.czestochowa.pl, bo być może ktoś nam wskaże takie miejsce, którego my nie doceniliśmy albo pominęliśmy w naszych rozważaniach, a chcielibyśmy, żeby te inwestycje były dopasowane i cieszyły mieszkańców.
Jedna ze zielonych ścian pojawiła się w Częstochowie na budynku Urzędu Miasta w sierpniu ubiegłego roku. Jakie ma właściwości ekologiczne?
Dzięki temu zyskujemy zieloną oazę w centrum miasta, ona gromadzi pyłki z jednej strony, a z drugiej o kilka dziesiętnych – 2,3 stopnie obniża temperaturę otoczenia, a co więcej – ta ściana jest też fajna, bo u góry są jerzyki. Ptaki będą mogły korzystać z tych owoców, które się narodzą na winobluszczu, i będą mogły się nimi karmić, w związku z czym mamy mały obieg ekologiczny, a właściwie cykl ekologiczny, czyli wodę zamieniamy w roślinę, roślina daje pokarm dla ptaków. Gdy się okaże, że tej wody jest tam za mało, to myślimy o tym, żeby jeszcze wykorzystać wodę deszczową, żeby podlewać tę instalację na bieżąco.
Po więcej informacji zaglądajcie na stronę internetową CUK. W Częstochowie kontynuowany jest też projekt CzęstoZielona. W pięciu lokalizacjach – w Śródmieściu i na Północy – wkrótce pojawią się nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. O tym więcej przeczytacie TUTAJ
Zobacz także: