Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Obok magistratu przy ul. Waszyngton pojawił się … „kotomat”. Widzieliście już tę nowość?

Facebook Twitter

Przed Urzędem Miasta przy ul. Waszyngtona pojawił się „kotomat. Jest to specjalny kontener służący do zbiórki pożywienia dla potrzebujących kotów. „Bank żywności” dla czworonogów to nowość w polskich miastach.

fot. czestochowa.pl

Częstochowa jest jednym z pierwszych, w których stanął tego rodzaju pojemnik:

„Kotomat” – niby prosta rzecz, ponieważ jest to pojemnik, do którego bardzo prosimy o wrzucanie pożywienia dla kotów – puszki albo sucha karma. Istotne jest to, żeby to były produkty dobrej jakości, ponieważ teraz we wszystkich akcjach zbiórkowych jest bardzo istotne, żeby to był pełnowartościowy pokarm. Data ważności jest tutaj kluczowa

– mówi Małgorzata Iżyńska – społeczna konsultantka ds. ochrony zwierząt UM. „Kotomat” zdecydowanie spodobał się mieszkańcom:

Będzie dobre. Należy wspomagać koty. Walczą ze szkodnikami.

Myślę, że potrzebne. Należy dokarmiać zwierzęta, dbać o nie.

To jest dobry pomysł. Niech sobie koty żyją. Były jakieś akcje z odszczurzaniem, myślę, że to dobrze jak koty są, to szczurów nie ma.

Uważam, że jest to świetna inicjatywa. Wreszcie jest coś, co może pomóc naszym bezdomnym zwierzakom.

Radio JURA: Czy takich pojemników powinno być więcej w mieście?

Oczywiście, w takich miejscach, gdzie ludzie chodzą.

Na razie przetestujmy pierwszy. Zobaczymy, co będzie dalej.

Co dalej dzieje się z karmą wrzuconą do kotomatu?

Urząd Miasta albo nasze schronisko – tutaj jeszcze doprecyzujemy. Będą wybierane z kotomatu i tak jak do tej pory, jest osoba, która zajmuje się rozdysponowaniem tej karmy, będzie ją przekazywała karmicielom. W Urzędzie Miasta znajduje się lista, tam jest ponad 20 osób, które są spisane z imienia i nazwiska, jest do nich kontakt, jest ich teren, ilość kotów, którymi się zajmują. Dla nas jest to statystyka, która jest potrzebna do zakupu karmy na okres jesienno-zimowy

– wyjaśniała Małgorzata Iżyńska – społeczna konsultantka ds. ochrony zwierząt UM. Są plany, aby tego typu pojemniki pojawiły się też w innych punktach w naszym mieście.

fot. czestochowa.pl

To nie jedyna nowa inicjatywa dla zwierzaków w potrzebie, która pojawiła się w ostatnim czasie w Częstochowie. Od grudnia zeszłego roku grafikę zachęcającą do adopcji psów i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt można zobaczyć na dwóch miejskich autobusach. Tego rodzaju promocja adopcji czworonogów potrwa do końca listopada 2022 roku jako element zadania Budżetu Obywatelskiego „Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska”.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj