Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zielone ściany budynków przegłosowaliśmy w Budżecie Obywatelskim. Powstaną tej jesieni

Facebook Twitter

Kolejne zielone ściany pojawią się w Częstochowie. Centrum Usług Komunalnych przystępuje do działania aby w tym roku wykonać instalacje w 11 lokalizacjach. Tak zdecydowaliśmy jako mieszkańcy podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim.

fot. czestochowa.pl

Zazielenią się ściany szkół, ale też urzędów czy Hali Polonia:

Łukasz Kot: Zakładamy, że ściany będą powstawać we wrześniu i w październiku. To zależy od tego jak się zakończy postępowanie, bo jest to dynamiczny proces i dopóki nie mamy podpisane oferty czy umowy z wykonawcą, to możemy mówić, że ono jeszcze trwa. W tej chwili mamy etap postępowania. Mamy wytypowane 11 ścian na przestrzeni całego miasta.

Jak mówi naczelnik Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, „zielone ściany” mają zostać ułożone na elewacjach np. 8 szkół podstawowych w różnych częściach Częstochowy. Ale pomysłów by tak ozdobić budynki jest więcej:

Łukasz Kot: Ściana Hali Polonia, bo to jest takie miejsce, gdzie będzie to bardzo widoczne czy ściana na MZD. Po wyłonieniu wykonawcy, muszą nam przedstawić projekty. Planujemy tak, żeby gdzieś tak w połowie października, może nawet wcześniej było już to zakończone. Jest to przedsięwzięcie, które w zeszłym roku wybrali częstochowianie. Są one zbieżne z tym, co Centrum Usług Komunalnych lubi robić, czyli będziemy te ściany zazieleniać.

Centrum Usług Komunalnych zapewnia, że roślinność na ścianach nie niszczy elewacji budynków. Ponadto są to zielone konstrukcje trwałe i odporne na pogodę. Bluszcz będzie sadzony w ziemi, a w kolejnych latach rośliny będą mogły swobodnie się piąć po siatce na ścianach budynków:

Łukasz Kot: Bluszcz czy winobluszcz będą się czepiać siatki. Na ścianie urzędu rośnie bardzo fajnie. W lipcu montowaliśmy nowe piętro siatki. Widzimy, że prawdopodobnie w listopadzie będziemy musieli domontować kolejną porcję siatki, tak rośliny szybko rosną. Przewaga ścian, które są oparte o rośliny sadzone w ziemi, że są one bardziej odporne. Po to zrobiliśmy jedną na próbę, żeby zobaczyć tę mieszankę roślin. Widzimy, że się sprawdziły. Można powiedzieć, że poza rozmiarem, będą to kopie tej ściany od strony Pasażu Opolczyka

Kolejne zielone ściany będą kopiami tej, którą mamy na budynku magistratu przy Śląskiej. Wyjaśniał Łukasz Kot.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj