Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zgłoś się jako potencjalny dawca szpiku. Akcja DKMS na UJD trwa przez cały tydzień

Facebook Twitter

Jeszcze do końca tygodnia (21.04.) można i warto przystąpić do akcji fundacji DKMS. To okazja, aby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Inicjatywa jest realizowana na terenie Uniwersytetu Jana Długosza.

Akcja DKMS na UJD
fot.fb/Fundacja DKMS

Akcja DKMS na UJD

Do pomocy inicjatorzy zachęcają nie tylko studentów, lecz wszystkich chętnych:

Ewa Gajewska: Akcja rejestracja DKMS i studenci do 21 kwietnia na czterech wydziałach Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Są to wydziały humanistyczne, budynek główny, Wydział Prawa i Ekonomii oraz Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. W godzinach  od 8.00 do 18.00, więc serdecznie zapraszamy na nasze stoisko rejestracji.

Każdy zdrowy potencjalny dawca może zostać bliźniakiem genetycznym, mówi Ewa Gajewska z DKMS, całe przedsięwzięcie związane z zasileniem bazy osób, wystartowało ponownie w ostatni poniedziałek. Zainteresowanie rejestracją wykazują też osoby spoza częstochowskiego środowiska akademickiego:

Ewa Gajewska: Akcja nie jest tylko dla studentów. Przede wszystkim zapraszamy też osoby spoza naszej uczelni, osoby pracujące. Jedynie chodzi o to, żeby osoba była pełnoletnia i nie miała więcej niż 55 lat, bo takie są wymogi. Dlatego jesteśmy do 18.00 i żeby spokojnie po 16.00 po pracy do nas zawitać i się zarejestrować.

Dane zbierają wolontariusze fundacji, warto pamiętać, że zaistnienie w bazie to pewna odpowiedzialność, dlatego DKMS apeluje o przemyślane decyzje. Na miejscu czeka na nas tylko kwestionariusz i wymaz z jamy ustnej:

Ewa Gajewska: Nie ma się co bać, to jest wymaz, który zajmuje 5 minut i nie pobieramy krwi, nie nakłuwamy ciała. Wystarczy po prostu 3 razy poprzecierać sobie wewnętrzną stronę policzka takimi specjalnymi aplikatorami, prowadzimy skrupulatnie przez cały proces, wszystko dokładnie weryfikujemy, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Rejestracja jest bardzo szybka, polega ona na tym, że my zadajemy odpowiednie pytania, osoba odpowiada i sama wypełnia kwestionariusz ze swoimi podstawowymi danymi. Na jedną osobę potrzebujemy max. 10 minut.

Informowała Ewa Gajewska z Fundacji DKMS.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024