Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zgłaszajmy się, aby oddać krew – apelują jak zawsze w wakacje pracownicy stacji krwiodawstwa

Facebook Twitter

Apele do honorowych krwiodawców o aktywność znów aktualne, w wakacje zawsze zmniejszają się zapasy krwi. Terenowy oddział przy ul. Kopernika prosi o zgłaszanie się i oddawanie krwi też nowe osoby.

W ostatnich dniach aktywność jest niestety mniejsza:

Ostatnie dni są z bardzo wysoką temperaturą, to też nie jest sprzyjająca aura do oddawania krwi. Jesteśmy zmęczeni upałem, wiele osób może odkłada to oddawanie krwi na lepszy czasy, jak zwykle wyjazdy do pracy sezonowej, na wakacje – to powoduje, że dawców w okresie wakacji mamy mniej, a niestety zapotrzebowanie nie maleje. Z uwagi na przemieszczanie się na wyjazdy weekendowe, wakacyjne jest dużo wypadków i często wymagane jest przetoczenie krwi.

Jak mówi Barbara Ociepa, to pilna potrzeba o tej porze roku. Z jednej strony na mniejszą liczbą krwiodawców w mieście, a z drugiej na duże zapotrzebowanie szpitali:

Okres wakacyjny dla krwiodawstwa co roku jest trudnym czasem. 

O tej porze roku mówimy o brakach krwi wszystkich grup?

Zapasy się zmniejszają. One nie zmniejszają się identycznie we wszystkich grupach. Przez cały rok, z uwagi na udział procentowy grup krwi w naszej populacji, zawsze są mniejsze zapasy krwi Rh ujemnej, wystarczające, żeby zabezpieczyć szpitale. W okresie wakacyjnym zmniejszają nam się zapasy właściwie wszystkich grup krwi.

O deficyty krwi w szpitalach Mariusz Osyra pytał Barbarę Ociepę, kierownik Terenowego Oddziału Centrum Krwiodawstwa z Katowic. Co ważne stacja jest czynna codziennie i nie musimy wcześniej zapisywać się na wizytę. Personel zaprasza wszystkie zdrowe osoby po 18 roku życia:

Nie trzeba się umawiać. Przychodzimy w godzinach pracy krwiodawstwa naszego oddziału, jedynego w Częstochowie, mieszczącego się przy ul. Kopernika 38 na I piętrze, jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do soboty, czekamy od godz. 7:00 do 14:00, we wtorek do 16:00, w sobotę od 10:00 do 14:00. Bez zapisów, przychodzimy kiedy znajdziemy chwilę, to nie trwa zbyt długo

– 0 aktywność krwiodawców apeluje Barbara Ociepa z lokalnego oddziału krwiodawstwa w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj