Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Legion, czyli częstochowscy krwiodawcy mają już 5 lat. Zebrali ponad 450 litrów krwi

Facebook Twitter

Legion, czyli lokalny oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi w Częstochowie, podsumował pięcioletnią aktywność. W tym okresie organizacja zrealizowała szereg działań na rzecz promocji idei krwiodawstwa. Imponujące, że w tym czasie zebrano ponad 450 litrów krwi.

HDK Legion Akcja krwiodawstwa Zbiórka krwi w Częstochowie częstochowscy krwiodawcy

Częstochowscy krwiodawcy zebrali ponad 450 litrów krwi

Piotr Gajda: Naszą największą dumą jest to, że w ciągu tych pięciu lat ponad setka osób zgłosiła się do nas na akcję i oddała krew po raz pierwszy w życiu. To są osoby, które nigdy wcześniej krwi nie oddawały i właśnie na naszych akcjach się zdecydowały na to, żeby wejść na drogę krwiodawcy, oraz przede wszystkim to, że w ciągu tych pięciu lat na naszych akcjach uzbieraliśmy ponad 450 litrów krwi. To są liczby, które już powinny robić wrażenie, zwłaszcza że osoba dorosła może oddawać w przypadku mężczyzny krew 6 razy w roku, a kobieta cztery razy w roku i jest to ilość 450 ml.

To nieoceniony lek, przypomina szef HDK częstochowskiego Legionu – Piotr Gajda.

Niestety nie da się go sztucznie wyprodukować, stąd tak ważna pomoc krwiodawców. 5 lat aktywności i zebrana krew to zdecydowany sukces, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że początki tej działalności nie były łatwe:

Piotr Gajda: Oddział częstochowski zamknęliśmy w 2023 roku z liczbą 59 członków. Z tego też się cieszymy, bo ja pamiętam, jak zakładałem ten oddział, było mi bardzo ciężko uzbierać 10 krwiodawców, którzy poprą wniosek, żeby ten oddział mógł się otworzyć. W tej chwili jest to 59 osób. Jest to już liczba, z której jesteśmy dumni. Nam udało się stworzyć coś fajnego, co roznosi dobro na całe miasto, powiat być może i też mam nadzieję, że jest to widoczne, że wspieramy służbę medyczną.

fot. FB/Częstochowski Legion – Klub HDK

Podczas świętowania swojego 5-lecia, wręczano odznaczenia dla najbardziej zasłużonych donatorów. Wśród nich był m.in. pan Adam, który oddaje krew, kiedy tylko może:

Adam: Oddam już ponad 8 litrów krwi, mam brązową odznakę Zasłużonego Dawcy Krwi. Bardzo cieszę się, że oddaję tę krew, że na tyle mi zdrowie pozwala, że ta krew jest potrzebna dla ofiar wypadku i w szpitalach dla osób, które tę krew potrzebują. To jest bezinteresowna pomoc, człowiek właściwie nie odczuwa żadnego bólu przy pobieraniu krwi, te 450 mililitrów może kosztować komuś życie i zdrowie, więc nic mnie to nie kosztuje, a jest to taki ludzki gest solidaryzujący się z innymi osobami.

Częstochowski Legion – Klub HDK

Potrzebujące centra krwiodawstwa liczą na więcej, a pomysłodawcy częstochowskich zbiórek będą zachęcać również pozostałych mieszkańców do oddawania krwi. Warto pamiętać, że krew potrzebna jest cały czas.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024