Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zbliża się Noc Muzeów

Facebook Twitter

To jedyna taka noc w roku, gdy tłumy częstochowian będą miały szansę odwiedzenia muzealnych placówek i obejrzenia zbiorów. W sobotę (18.05.) ekspozycji będzie kilka, warto pojawić się w każdym z budynków wystawowych. Co ważne wstęp jak co roku jest wolny, a wystawy otwarte aż do północy.

Co zobaczymy w tym roku? Zdradza Monika Świerczewska z Muzeum Częstochowskiego.

Każdy w działów zaproponował jakieś ciekawe wydarzenia, spotkania, wykłady, poza samymi wystawami. I tak w Ratuszu o 20.00 zaprezentujemy „Najpiękniejsze owady świata na tle kolekcji entomologicznej Europy”, w Rezerwacie Archeologicznym ciekawą propozycją będą „Wierzenia i praktyki kultowe” (…).

Do obchodów Nocy Muzeów włącza się 17 miast woj. śląskiego.  Tego wieczoru na swoje działania zaprasza także Centrum Promocji Młodych od 20.00 do 22.30. Wstęp jest wolny.

18 maja (sobota), NOC MUZEÓW

Obiekty Muzeum Częstochowskiego (Ratusz, Dom Poezji, Pawilon Wystawowy w Parku Staszica, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Zagroda Włościańska, Rezerwat Archeologiczny, Multicentrum „Zodiak”) czynne w godz. 18.00 – 24.00.

RATUSZ

  • godz. 20.00 – „Najpiękniejsze owady świata na tle kolekcji entomologicznej Europy” – wykład Ewy Kaczmarzyk i Elżbiety Janik z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego.
  • 21.00 – 23.00 – oprowadzanie przez pracowników Działu Historii po wystawie „W krwawym polu srebrne ptaszę, poszli w boje chłopce nasze…. Powstanie Styczniowe 1863-64”

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY

  • g. 20.00 – „Wierzenia i praktyki kultowe” – spotkanie z Magdaleną Wieczorek Szmal i Gertą Bielińską, archeologami Muzeum Częstochowskiego. g. 20.30. – wernisaż wystawy „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej” oraz spotkanie z autorem zdjęć Tomaszem Skorupką, archeologiem, pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Prawdziwym skarbem świata przyrody są ptaki, których śpiew i różnorodne ubarwienie nierzadko wprawiają w zachwyt. Niektóre gatunki uważano dawniej za święte, otaczano prawdziwą czcią, w innych widziano bogów lub dusze zmarłych ulatujące w zaświaty. Są takie, na które polowano i takie, które udomowiono. Wierzono, iż jaskółki przepowiadają pogodę, bociany zwiastują wiosnę, a pohukiwanie sowy – nieszczęście. W pradziejach ptaki były nie mniej popularne i dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu. W jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością.

Wystawa połączona z pokazami multimedialnymi wzbogaconymi odgłosami przyrody.

PAWILON WYSTAWOWY W PARKU STASZICA

  • godz. 19.00 – pokaz przygotowywania sushi – tradycyjnej japońskiej potrawy, zaprezentowany przez restaurację japońsko-ekologiczną EDO-EKO z Częstochowy godz. 21.00 – oprowadzenie przez pracowników Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego po wytawie „Delikatna niczym kwiat wiśni… Kobieta w kulturze Japonii”

MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA

  • godz. 18.00 – 20.00 – oprowadzanie przez pracowników Działu Historii po stałej wystawie prezentującej historię górnictwa rud żelaza.

DOM POEZJI. MUZEUM HALINY POŚWIATOWSKIEJ

  • godz. 21.00 – wiersze Haliny Poświatowskiej recytuje aktorka Paula Kwietniewska

MULTICENTRUM „ZODIAK”

  • godz. 18.00 – 24.00 – zwiedzanie obiektu i prezentacja działań edukacyjnych placówki

ODDC (WILLA GENERAŁA)

  • 18.30 – „Życie codzienne częstochowian w końcu XIX i początkach XX wieku” – prezentacja multimedialna w Willi Generalskiej, dr Juliusz Sętowski

CENTRUM PROMOCJI MŁODYCH (WILLA GENERAŁA)

  • g. 20.00 – aktorzy związani z częstochowskimi teatrami niezależnymi prezentują„Czytanie dramatu”
  • g. 22.00 – Pokaz filmów Sławomira Shutego

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 maja 2024