Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Polskie badaczki odkrywają nowy mechanizm regulacji poziomu żelaza w organizmie

Facebook Twitter

 Gabriela Żurawska i jej zespół z Laboratorium Homeostazy Żelaza MIBMiK odkryły nową ścieżkę sygnałową, która reguluje poziom żelaza w organizmie. Naukowcy uważają, że odkrycie to może prowadzić do nowych terapii i pomóc w diagnozowaniu zaburzeń związanych z gospodarką żelaza.

miesiąc świadomości i edukacji o nadciśnieniu płucnym Zdalna operacja mechanizm regulacji poziomu żelaza Komórki pochodzące od innych członków rodziny Miejskie programy zdrowotne, szpital miejski, UJD, zdrowotne programy
fot.pixabay

Niedobór żelaza występuje u dzieci i dorosłych

Niedobór żelaza to jedno z najważniejszych wyzwań zdrowotnych, dotykające aż 1,2 mld osób na świecie, jak informuje czasopismo „Blood”. Anemia spowodowana niedoborem żelaza występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych, szczególnie u kobiet w ciąży. Żelazo jest niezbędne dla wielu funkcji organizmu, takich jak wzrost tkanek, odporność, praca mięśnia sercowego. Niedobór tego mikroelementu może prowadzić do przewlekłego zmęczenia. Jednak zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza mogą być szkodliwe dla organizmu, dlatego ważne jest kontrolowanie jego poziomu.

Fałszywy lekarz badania dla osób z problemami układu kostnego

fot.pixabay

Nowy mechanizm regulacji poziomu żelaza w organizmie odkryty przez polskie badaczki

W artykule „Iron-triggered signaling via ETS1 and the p38/JNK MAPK pathway regulates Bmp6 expression” opublikowanym w renomowanym czasopiśmie „American Journal of Hematology” badaczki z Laboratorium Homeostazy Żelaza MIBMiK opisują nowy mechanizm regulacji poziomu żelaza w organizmie. Ostatnich dwóch dekadach dopiero odkryto molekularne mechanizmy kontrolujące ten poziom. Niewielki hormon wątrobowy, hepcydyna, został uznany za kluczowego regulatora homeostazy żelaza. Kolejnym białkiem zidentyfikowanym przez naukowców jest cytokina BMP6, która aktywuje produkcję hepcydyny. BMP6 działa jako „sensor” poziomu żelaza – jej synteza wzrasta wraz z nadmiarem tego pierwiastka.

Badaczki z MIBMiK odkryły nową komórkową ścieżkę sygnałową, która indukuje produkcję BMP6 w przypadku nadmiaru żelaza. Składa się ona z kinaz MAP i czynnika o nazwie ETS1. Okazało się, że białka te są aktywowane przez wolne rodniki generowane przez gromadzenie się żelaza i bezpośrednio łączą się z DNA, co prowadzi do zwiększonej ekspresji BMP6.

Naukowcy uważają, że odkrycie to może otworzyć nowe drogi terapeutyczne, które umożliwią korektę równowagi żelaza poprzez regulację poziomu BMP6. Może to również pomóc w diagnozowaniu zaburzeń związanych z gospodarką żelaza, których przyczyna dotąd była nieznana.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024