Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zanieczyszczenia już w trzech rzekach na terenie miasta

Facebook Twitter

Substancje ropopochodne już w trzech rzekach na terenie miasta, informuje częstochowska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Do czasu odwołania akcji, strażacy monitorują zastawki i rękawy na wodach Warty, Stradomki i Konopki Problem z czystością wody trwa od blisko dwóch tygodni…

Pierwsze zgłoszenie o niezidentyfikowanej substancji widocznej na lustrze rzeki Konopki wpłynęło do Częstochowskiej Straży Pożarnej w sobotę 26 września. Strażacy podjęli próbę zlokalizowania źródła zanieczyszczeń w wyniku, której ustalono, iż prawdopodobnym miejscem jego wycieku jest kanał na wysokości ul. Jagiellońskiej. Wylot kolektora zabezpieczono zastawką ze słomy oraz zastawką z rękawów sorpcyjnych. 

Ustawione na wodzie zapory wyłapują zanieczyszczenia, informuje Kamil Dzwonnik z częstochowskiej straży pożarnej. Ustawiono je przy ul. Targowej i w rejonie ul. Krakowskiej. Inspektorzy WIOŚ pobrali próbki do badań, zlecili oczyszczanie kanału i kolektora. Trwa ustalanie źródła dopływu zanieczyszczeń.

W dalszych dniach wpływały informacje o kolejnych zanieczyszczeniach, w związku z czym zapory sorpcyjne zostały sprawione na Stradomce w rejonie ul. Krakowskiej i na Warcie w rejonie Mirowskiej. Ustawione zastawki będą dozorowane do czasu całkowitej eliminacji zagrożenia. O zdarzeniu poinformowany został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Policja. 

Dodaje Kamil Dzwonnik, rzecznik straży pożarnej w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021