Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Inicjatywa Częstochowskie Bulwary nie wygasa. Jest sporo pomysłów jak zagospodarować teren nad Wartą

Facebook Twitter

Inicjatywa Częstochowskie Bulwary ciągle pozostaje żywa. Pomysłodawcy ich powstania nad Wartą, bliżej centrum miasta nie zaniechali starań o przygotowanie takiej inwestycji dla częstochowian. Ma to być ożywienie Starego Miasta i wykorzystanie naturalnych walorów rzeki, która przecina Częstochowę.

Częstochowskie Bulwary
fot.mat.prasowe

Inicjatywa Częstochowskie Bulwary nie wygasa

Dawid Sztajner: Opracowaliśmy koncepcję zagospodarowania terenów przyrzecznych z nieodłącznym elementem Parku Gabriela Narutowicza. Jest to koncepcja, która była udostępniana na profilu facebookowym Bulwary w Częstochowie. Wiele pozytywnych opinii na temat tej koncepcji usłyszeliśmy. Zresztą można było też przeczytać dobre opinie na ten temat mieszkańców na samym profilu. Kolejnymi etapami rewitalizacji tych terenów wzdłuż rzeki Warty byłoby pociągnięcie od skrzyżowania Warty ze Stradomką zadbanych terenów wzdłuż Warty aż do samego Rakowa.

fot.mat.prasowe

Inicjatywa „Bulwary w Częstochowie” powstała w 2018 roku i była odpowiedzią na zaproponowane przez władze naszego miasta zagospodarowanie terenu Warty w rejonie Mirowa. Nieodłącznym elementem miejskich bulwarów powinny być obecnie zaniedbane Parki Gabriela Narutowicza i Piastów, wylicza Dawid Sztajner. Przyrodniczy pomysł ma w Częstochowie wielu zwolenników:

Dawid Sztajner: Spotkał się z bardzo dużym pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców. Jest dużo pozytywów tego, żeby jednak ten teren ożywić. Dla potrzeb mieszkańców to jest wizja wielu ludzi, którzy mieszkają w tym mieście, którzy chcą być wysłuchani. Niestety te słowa nie padają na podatny grunt.

fot.mat.prasowe

Co planowane jest w obrębie Warty na terenie Starego Miasta i dalej na południe wzdłuż rzeki?

Pomysłodawcy zagospodarowania bulwarów nad rzeką w projekcie zaplanowali np. nową kładkę nad Wartą dla pieszych, prowadzący do niej deptak, kompleks boisk sportowych, skatepark czy kawiarenkę w tym rejonie. Reprezentacyjną część bulwaru miałoby stanowić nowe zagospodarowanie ul. Nad Wartą ze strefą uspokojonego ruchu z myślą o spacerowiczach. Wśród pomysłów jest też zielona pergola lub miejsce na działalność artystyczną – instalacje twórców mogłyby np. przysłaniać niezbyt reprezentacyjne podwórka kamienic. Mogłoby być to nawet miejsce z wyświetlaniem grafik na budynkach dla podkreślenia walorów miejsca. Koncepcja czeka na podatny grunt, również w aspekcie zbliżających się wyborów samorządowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj