Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przez cały letni sezon częstochowscy strażacy apelują do nas o ostrożność w lasach

Facebook Twitter

Łatwo tu o zaprószenie ognia. W całym ubiegłym roku było 41 takich zdarzeń. Mimo zmiennej pogody, ściółka leśna jest na ogół sucha, w ostatnim czasie deszczu mamy zbyt mało.

Wzniecony przypadkowo w lesie ogień może być śmiertelnie groźny. Ostatnim największym pożarem lasu w obszarze działań częstochowskiej komendy był ten w miejscowości Teodorów. Doszło do niego w gminie Janów, w kwietniu 2020 roku:

Kamil Dzwonnik: Strażacy prowadzili działania przez 6 dni. Też bardzo sucho. Bardzo długo nie było opadów. Ten pożar szybko się rozprzestrzenił. Tak naprawdę zaczął się właśnie od pożaru łąki. Przedostał się na tereny leśne. W sumie objął swoją powierzchnią aż 20 hektarów, a działania trwały aż 6 dni z uwagi na to, iż te zarzewia ognia powstawały co trochę, trzeba było dozorować ten teren, dogaszać. Szczęśliwie od trzech lat nie mieliśmy do czynienia z tak dużym zdarzeniem i miejmy nadzieję, że już tak zostanie.

– mówił zastępca komendanta częstochowskiej Straży Pożarnej – Kamil Dzwonnik. Pożarów mamy mniej, ale zagrożenie wciąż występuje, a okres wakacyjny sprzyja wycieczkom do lasu. Czasem wystarczą porzucone w lesie śmieci lub niedopałek, by doszło do wybuchu pożaru:

Kamil Dzwonnik: Większość drzewostanu w naszym regionie to są drzewa iglaste. One naprawdę płoną bardzo szybko. Niewiele potrzeba, aby przeniósł się z tego pożaru gleby, pozostałości roślinnych na pożar całego drzewostanu, na pożar wierzchołkowy. To jest naprawdę bardzo, bardzo szybkie tempo rozprzestrzeniania pożaru. Tak jak wskazałem w tym przypadku sprzed trzech lat. Mimo iż siły i środki straży pożarnych pojawiły się przy zdarzeniu bardzo szybko, to tak czy tak objął on powierzchnię aż 20 hektarów. Kwestia też przemieszczania się po terenach leśnych, kwestia dostępności wody, dróg pożarowych.

Las nie jest łatwym terenem do działania dla Straży Pożarnej. Co więcej, do pożarów może dojść szybko, a ogień w takiej przestrzeni bardzo intensywnie się rozprzestrzenia, dodaje bryg. Kamil Dzwonnik, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj