Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Wysokie stężenie cukru w słodkich napojach działa odwadniająco” – mówi kardiolog. Podczas upałów uważajmy na serce

Facebook Twitter

W upalne dni serce człowieka bije szybciej, rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało zaczyna się pocić – wszystko po to, by dostarczyć do skóry więcej krwi i zapobiec przegrzaniu. Obecne temperatury są bardzo niebezpieczne dla tych, którzy mają właśnie problem z sercem.

fot. Pixabay

Unikamy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, między godziną 11.00 a 14.00. Wysiłek fizyczny, a nawet spacer należy przełożyć na godziny poranne lub wieczorne. Pamiętajmy o ubiorze, żeby był lekki, przewiewny oraz o nakryciu głowy

– mówi kardiolog dr Adam Janas, z Polsko Amerykańskiej Kliniki Serca.

Dr Adam Janas: Przede wszystkim nawadniać się, pić dużą ilość wody, spędzać najtrudniejszy czas między godz. 11:00 a 15:00 w zacienionym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, może być przy pomocy klimatyzacji, pamiętając o tym, żeby ta klimatyzacja była ustawiona 5 stopni poniżej temperatury na zewnątrz. Należy unikać aktywności fizycznej w okresie największych upałów, największego nasłonecznienia. Jeżeli temperatura na to pozwala przez godz. 8:oo czy po godz. 19:00, to jak najbardziej spacer będzie wskazany.

Spożywajmy do dwóch, trzech litrów płynów sukcesywnie przez całą dobę. Uczucie pragnienia świadczy o 5% odwodnieniu. Jeśli poziom odwodnienia wzrośnie o kolejne kilka procent, może być ono bardzo groźne. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody. Należy sięgać po wodę często i pić ją małymi łykami. Wypicie dużej ilości naraz nie pomoże. Unikajmy też alkoholu.

Dr Adam Janas: Dużym niebezpieczeństwem w trakcie upalnej pogody jest udar cieplny. Jego pierwszymi symptomami jest znaczny spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, senność, wymioty, nudności, bóle głowy. Przy wystąpieniu takich objawów należy jak najszybciej zejść ze słońca, nawadniać się oraz wziąć chłodną, ale nie zimną kąpiel. Kawa nie jest przeciwskazana w trakcie upałów, natomiast wszystko z umiarem, 2-3 kawy dziennie jak najbardziej polepszą nasze samopoczucie, natomiast więcej i mocniejsze kawy mogą powodować odwodnienie.

W upały pacjenci z problemami żylnymi mają skłonności do obrzęków. Najskuteczniejszą metodą jest co pewien czas uniesienie nóg na kilkanaście minut powyżej poziomu serca.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023