Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wiosenne wypalanie traw niebezpieczne dla przyrody i ludzi

Facebook Twitter

Do apelu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i strażaków przyłączają się organizacje ochrony przyrody i policja. Jak podkreślają ekolodzy, pożary traw są szkodliwe dla gleby, ponieważ ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także powoduje zubożenie podłoża:

Mówi o aspekcie ekologicznym wiosennego wypalania traw Krzysztof Woźniak, strażak-ochotnik z gminy Poczesna:

Dym uniemożliwia pszczołom zapylanie kwiatów. Mamy wiosnę także zaczynają się pojawiać kwiaty. Przeszkadza to trzmielom, pszczołom. Mamy teraz okres lęgowy ptaków, wszystkie wysoko na drzewach wiją gniazda, a wiją tak samo również w trawach. Zające, nornice, krety – to jest jeden z głównych powodów, dla których nie możemy wypalać traw.

Nadal to zjawisko powszechne, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W tym okresie to zwykłe kilkadziesiąt wezwań w ciągu doby:

Mamy kampanię „Nie wypalaj traw”. Jest to bardzo poważny problem, z roku na rok jest tych wyjazdów do pożarów traw coraz mniej i jednak tego przestrzegamy, jest to kara około 5 tys. zł. Ta kara ma wzrosnąć. Wieszamy plakaty na tablicach informacyjnych, ale również promujemy i rozsyłamy, gdzie się tylko da

– dodaje i przestrzega Krzysztof Woźniak z OSP Huta Stara w gminie Poczesna. Do celowo wzniecanych pożarów traw dochodzi na terenie całego powiatu, również w samej Częstochowie na zielonych obrzeżach miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj