Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej motocykli na naszych drogach. Częstochowscy motocykliści mają wątpliwości, pytają np. o parkowanie

Facebook Twitter

Lato to sezon na jednoślady. W pełni sezonu na naszych ulicach mamy przede wszystkim więcej rowerzystów, ale i spore grono motocyklistów.

Więcej motocykli na naszych drogach
fot. Pixabay

Więcej motocykli na naszych drogach

Trafił do nas telefon z zapytaniem odnośnie parkowania i poruszania się motocyklem po Częstochowie:

Jestem posiadaczem jednośladu w Częstochowie. I szczerze mówiąc nie wiem, czy mogę korzystać buspasów tak jak taksówki, autobusy np. I druga rzecz, czy płacę za parkowanie w płatnej strefie, czy muszę pobrać bilet, a jeśli tak, to gdzie mam go umieścić? Wiadomo, że na motocyklu ta karteczka może wyfrunąć, ktoś ją może zabrać.

Pytanie posiadacza motocykla przekazaliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg. Rzecznik tej instytucji wyjaśnia, że opłaty na miejscach parkingowych w płatnej strefie obowiązują także posiadaczy tych jednośladów. Nawet jeśli nasz pojazd nie zajmuje całego wyznaczonego miejsca:

Maciej Hasik: W strefie płatnego parkowania zwolnień z opłat jest niewiele. Nie są nimi objęte motocykle. Brak opłat przysługuje właścicielom, kierowcom samochodów elektrycznych czy służb ratowniczych mundurowych, które na terenie strefy płatnego parkowania podejmują czynności. Dla motocyklistów nie jest najszczęśliwszym wyborem zakup biletów w parkomacie, ale jest tych opcji zakupu sporo, np. z wykorzystaniem aplikacji czy funkcji ebiletu. I wcale wówczas niepotrzebne jest zostawianie czegokolwiek na pojeździe.

Jak podpowiada rzecznik Maciej Hasik, parkując motocykl warto więc płatności dokonać np. online w swoim smartfonie. W kwestii buspasów też urzędnicy oraz przepisy nie pozostawiają wątpliwości:

Maciej Hasik: Mamy jasno określone wskazania. Uprzywilejowanymi samochodami, dla których de facto dedykowane jest poruszanie się po buspasach, jest flota komunikacji miejskiej czy innego przewoźnika transportu publicznego oraz dla korporacji taksówkarskich. To dla nich jest wytyczony buspas. Motocykle nie są objęte tym przywilejem. Prosimy, żeby stosować się zarówno do tych wytycznych w strefie płatnego parkowania, jak i w ogóle polskich przepisów związanych z poruszaniem się buspasami

– wyjaśniał Maciej Hasik, rzecznik MZD w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024